TikTok podal žalobu na Trumpa i americké ministerstvo obchodu. Nesouhlasí s razantními kroky

Čínský provozovatel aplikace TikTok si evidentně nechce nechat líbit útoky, kterým čelí od amerického prezidenta Trumpa. Rozhodl se podat žalobu na amerického prezidenta, americké ministerstvo obchodu a šéfa resortu Wilbura Rosse. Jde mu především o nesouhlas s kroky Donalda Trumpu, jimiž chce zabránit provozu aplikace TikTok na území Spojených států.

TikTok musí změnit vlastníka

Americký prezident totiž již stihl vydat celkem dva exekuční příkazy směřující proti oblíbené sociální síti. Tím prvním zakázal jakoukoli transakci s TikTokem v USA. Druhým příkazem nařídil společnosti ByteDance, aby americké aktivity TikToku do 90 dní prodala. Jde o poměrně razantní kroky, a to ani nehovoříme o poměrně šibeničních lhůtách, které jsou v takto velkém byznysu v podstatě neuskutečnitelné.

Obavy o data jsou reálné

Prezident však své kroky zdůvodňuje tím, že čínské vlastnictví firmy představuje významné riziko pro národní bezpečnost. Peking by tak údajně mohl získávat přístup k velmi citlivým údajům o amerických občanech. To však čínská strana odmítá. TikTok tedy vyjádřil důrazný nesouhlas s postupem americké strany. Nicméně už nyní je jasné, že ByteDance nechce nechat nic náhodě a o možném převzetí aktivit jedná například s Microsoftem. Podle neoficiálních informací se také hovoří o možné spolupráci se společnostmi Twitter a Oracle.

Spor se evidentně začíná přiostřovat a zatím si asi nikdo netroufá odhadovat, zda a jak se celá situace vyřeší. Konflikt odráží velmi napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou, které se evidentně stále vyostřují. A poměrně agresivní politika Donalda Trumpa ani nevěstí naději na zlepšení.

O zneužívání dat čínskou vládou se přitom nemluví ani zdaleka poprvé. Už před nějakou dobou se hojně diskutovaly aplikace na úpravu vzhledu, které sbíraly údaje i fotografie o jeho uživatelích a ukládaly je na servery, kde mohly být využity třetími stranami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *