Rozlučte se s Internet Explorerem. Microsoft ohlásil jeho konec

Kdysi jeden z nejrozšířenějších prohlížečů ohlásil svůj blížící se konec. Jeho dřívější úspěch už je dnes bohužel jen marným odleskem, zájem o něj totiž neustále klesá. Jeden z prvních prohlížečů, Internet Explorer, brzy odejde na zasloužený odpočinek.

Svou pozici si držel téměř deset let

Webový prohlížeč Internet Explorer byl výchozím prohlížečem pro operační systém Windows, a to až do vydání verze Windows 10. Jeho úplně první verze byla oficiálně představena v 15. srpna 1995. V dobách své největší slávy patřil k nejrozšířenějším prohlížečům na světě, ale před čtyřmi lety jej ve vedení vystřídal Chromě. Jeho úloha navíc začala klesat už od roku 2015, kdy jej v roli výchozího prohlížeče na Windowsech nahradil Microsoft Edge. Už tehdy bylo jasné, že Explorer asi nemá příliš zářnou budoucnost.

Rozloučení po 25 letech

Microsoft nyní odtajnil, že Explorer skutečně míří ke svému definitivnímu konci. Proces vedoucí k jeho ukončení započne ještě letos, tedy ke 25. výročí jeho uvedení na trh. Prvním krokem bude to, že IE přestane být na konci listopadu podporován aplikací Microsoft Teams, která je hojně využívána pro firemní komunikaci. Jeho podpora bude během léta 2021 ukončena také v rámci balíku Microsoft 365.

Je jasné, že Explorer vůbec nestíhá držet krok s jinými prohlížeči, jelikož Microsoft do jeho vývoje již nějakou dobu vůbec neinvestuje a veškerou pozornost upírá k browseru Edge. Nový prohlížeč se distribuuje i do starších systémů formou automatických aktualizací.

Slavná éra jednoho z prvních masivně používaných prohlížečů tedy končí. Svého času byl oblíbený především proto, že byl pevnou součástí balíku Windows. To ale bylo trnem v oku Evropské komisi, která jej obvinila ze zneužívání dominantní pozice na trhu a od té doby musel Windows nabízet možnost volby preferovaného prohlížeče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *