Malware opět útočí. Kradou především hesla v prohlížečích

Digitální hrozby jsou všude kolem nás a v posledních týdnech opětovně roste počet škodlivých kódů, které se snaží ukrást uživatelská hesla. Experti z antivirové společnosti Eset odhalili i takové útoky, které míří na české uživatele.

Krádež hesel může hrozit i vám

Za měsíc červenec se stal nejrozšířenějším virem Spy.Agent.CTW. Jde o trojského koně, který je odpovědný až za celou čtvrtinu detekcí a soustředí se na odcizení přístupových údajů uložených v počítači. Není to však ani zdaleka jediný škodlivý kód, který hesla odcizoval. Podle odborníků byl zejména květen pro Českou republiku kritický, co se týče útoků malwaru. Byla zaznamenána zvýšená aktivita těchto kódů.

V červenci se naopak zájem tvůrců toho malwaru přesunul i do jiných zemí, a i z toho důvodu byl počet detekcí přeci jen nižší než v předcházejících měsících. Tyto malwary většinou neumí příliš mnoho – často mají jedinou funkci, a to získávat hesla z internetových prohlížečů. Najde se stále dost lidí, kteří svá hesla v prohlížeči běžně ukládají a nejde ani zdaleka jen o registrační údaje do e-shopů. Často si jsou schopni ukládat i tak citlivé informace, jako je třeba heslo do bankovnictví.

E-maily chodí v češtině

Malware Spy.Agent.AES je také jedním z mála malwarů, které útočí v češtině. Do počítače se většinou dostává v infikovaných e-mailových přílohách, které se tváří jako faktury nebo logistické dokumenty.

Velmi nebezpečný je také FormBook, který je svým způsobem podnikatelský projektem. Na černém trhu je tato služba nabízena k pronájmu a otevírá dveře kriminální činnosti i těm, kdo by jinak nedisponovali potřebným technickým vybavením a dovednostmi. Krádež hesel je tedy stále poměrně výnosným byznysem, který stále těží z neopatrnosti lidí. Znovu tedy nezbývá než apelovat na všechny, aby své údaje pečlivěji chránili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *