Dočkáme se brzy 300 GB optických disků?

Sony a Panasonic oznamují spojení sil při vytváření next-gen zapisovatelného optického formátu, který v příštích dvou letech zvýší kapacity disků na 300 GB.

V současné době jsou mainstreamem na poli optických úložišť Blu-ray disky vyvinuté japonským gigantem Sony ve spolupráci s Philipsem. BD, jak je název Blu-ray disků zkracován, umožňují zapsat až 50,1 GB na jeden jediný disk. Pak zde máme ještě BDXL formát umožňující uložení 128 GB dat, v případě přepisovatelných disků pouze 100 GB. Nemá však kompatibilitu s BD zařízeními.

Společnostem Sony a Panasonic se to zdá málo, proto spojily síly a hledají možnosti, jak současné BD, potažmo BDXL překonat. Výsledkem snažení by měl být optický disk s úložnou kapacitou minimálně 300 GB, jehož počátek výroby je plánován do konce roku 2015. Obě společnosti mají na poli optických disků velké zkušenosti, drží několik technologických rekordů v jejich rozvoji a vyrobily nespočet Blu-ray zařízení. Ne vždy však vývoj společností přinesl užitek, vzpomeňme první CD-ROM systémy a minidisky od Sony.

Vraťme se ale alespoň trochu do přítomnosti. V poslední době obě společnosti hledaly možnosti archivace pomocí optických disků. Sony uvedla minulý rok úložný systém XDCAM, který používá sérii dvanácti 25 GB disků v kazetách, čímž nabídne až 300 GB místa na jednu kazetu. Nejvyšší varianta čítá pět kazet, tedy 1,5 TB prostoru. Panasonic pak letos představil úložné zařízení LB-DM9, jež využívá 20,8 mm silné zásobníky, kde v každém je 12 BDXL disků o kapacitě 100 GB (protože jsou přepisovatelné). V jednom systému lze mít až 90 zásobníků, což nabízí celkovou kapacitu 180 TB při rychlostech až 216 MB/s díky RAID poli a systémem pro automatické podávání jednotlivých disků.

Největším problémem v ambiciózním plánu je stanovený cíl finálních produktů na trhu, ten je stanoven do konce roku 2015. Jedná se však o velmi lukrativní trh, pravděpodobné tedy je, že to společnosti stihnou. První produkty budou drahé high-end archivní systémy třeba pro televizní stanice, jež si žádají standardizované úložiště. Koneckonců – 4K videozáznam není nejmenší a japonské televize už chystají zavedení 8K do zkušebního provozu v roce 2016. To však neznamená, že nové úložiště nebude k dispozici i běžným spotřebitelům, vždyť 4K obsah se pomalu začíná vyskytovat i v běžném použití, textury ve hrách jsou stále větší a potřeba velkého úložiště rapidně narůstá. Nový systém bude patrně k dispozici pro běžné spotřebitele o něco později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *