Detaily o příští generaci APU Carrizo

Podrobnosti o nástupci AMD next-gen APU Kaveri unikly. Nová generace má kódové označení Carizzo a zachovává zpětnou kompatibilitu se soketem FM2+.

AMD nedávno muselo mainstreamové APU Kaveri, jež má nahradit současné dosluhující jednotky Trinity, odložit až na rok 2014, přičemž první vzorky mají být k dispozici teprve tento měsíc a finální čipy až v říjnu. Masová výroba se rozjede až během prosince. Připomeňme, že nedávno ohlásil Asus své první desky se soketem FM2+, o nichž jsme vás nedávno informovali. Pochopitelně AMD žádné informace o nástupci nehlásá, vždyť ještě stále nechává několik neznámých o pokračovateli dnešního APU Trinity, tedy Kaveri. Jak je ovšem v IT obvyklé, zaryté mlčení nezabrání anonymním únikům, zejména z průmyslových zdrojů.

Zpráva také tvrdí, že už i Kaveri přinese podporu DDR4, avšak pravděpodobně pouze u BGA čipů, které budou určeny pro OEM partnery. Plné podpory pro všechny čipy se pak dočkáme až u nástupce nastupujícího Kaveri s kódovým označením Carrizo, jež slibuje hlavně mnohem lepší poměr cena/výkon a nejspíš také přinese redukci TDP, které bude maximálně 65 W, úspornější verze pak jen 45 W. Oproti tomu Kaveri má TDP až 100 W. Těžko říci, jestli toto bude krok zpět, AMD sice slibuje zlepšení účinnosti a zmenšení výrobního procesu, avšak u desktop procesorů už teď AMD silně ztrácí na Intel.

Asus deska s čipsetem A88X pro Kaveri

Všechny jistě potěší, že Carrizo bude podporovat chystané desky pro Kaveri, tedy bude zpětně kompatibilní se soketem FM2+ a čipsety A88X a A78. Všechny modely APU Carrizo pak budou dodržovat HSA standard. První kusy APU Carrizo očekáváme v srpnu příštího roku, přičemž masová výroba započne v prvním čtvrtletí roku 2015.

Poslední, o čem dokumenty informují, jsou low-endové APU Beema a Nolan. Beema, jakožto nástupce Kabini s jádrem Jaguar, přinese jádro Puma+, nespecifikované next-gen AMD Radeon GPU a také podporu HSA. Přijít by mělo nejspíš příští rok. Oproti tomu APU Nolan přijde v roce 2015, jako nástupce Beema. Přinese čtyři procesorová jádra a stejnou GPU část jako jeho předchůdce. Inovované by mělo být také BGA pouzdro, jež nese označení FT4. Další detaily ohledně frekvencí, pamětí atp. dostupné nejsou, jak je již zvykem, AMD nic nevyvrací ani nepotvrzuje, nehodlá prý komentovat žádné spekulace ohledně neohlášených produktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *