Sehnat pronájem bytu ve Vlašimi bude stále obtížnější! Poptávka po činžovním bydlení je na vzestupu a volných nemovitostí rychle ubývá

hnědý gauč

Pokoušíte se sehnat pronájem bytu ve Vlašimi? A překvapilo vás, jak žalostně slabou nabídkou volných nemovitostí tato středočeská obec disponuje? Potom jste zřejmě na realitním trhu úplnými nováčky. Jinak byste přinejmenším tušili, jaká je aktuální situace. Segment nájemního bydlení byl v České republice dlouhé roky poněkud zanedbáván. Vzhledem k tomu, že zde naprostá většina populace vždy preferovala „život ve vlastním“ a že byly nemovitosti zejména v menších městech cenově dostupné, držela se poptávka po pronájmech poměrně nízko. Řada obcí svůj bytový fond rozprodala, developerských projektů budovaných pro účely pronájmu vznikalo jen velmi málo a činže, ty se snad s výjimkou Prahy ustálily na relativně nízké úrovni. Časy se však mění.

Hledáte pronájem? Raději si pospěšte a vezměte první nabídku, která vám bude alespoň trochu vyhovovat. Proč? To vám hned vysvětlíme!

Chcete si pronajmout byt ve Vlašimi? Na nic nečekejte!

Několik posledních let měly realitní kanceláře doslova „žně“. Lidé nakupovali nemovitosti ve velkém a ceny rostly do závratných výšek. V některých případech vystoupaly až tak vysoko, že se domy a byty staly téměř neprodejnými. Trh se ovšem proměnil a řada lidí se začala shánět po pronájmu. Zájem o činžovní bydlení zkrátka dramaticky roste. Výsledkem je to, že v obcích, kde byl nájemních bytů ještě vcelku dostatek, se nabídka rychle tenčí a ve městech, kde bylo těchto nemovitostí málo už dříve, není v podstatě z čeho vybírat. Dobrým příkladem obce, kde na volný činžovní byt narazíte spíše jen „náhodou“, je právě jedenáctitisícová Vlašim.

Potřebujete střechu nad hlavou? Na vlastní bydlení nemáte? Zbytečné otálení by se vám nemuselo vyplatit! Nejenže je nabídka činžovních bytů ve Vlašimi značně prořídlá, ale navíc se celkem logicky vydávají směrem vzhůru nájmy.

Nabídka nájemních bytů – Vlašim (07/2022)

DispoziceVelikost (m2)DetailyČinže (Kč)
1+kk29Žižkovo nám. (cihla, 2.NP)7 000
1+kk36Zámecká (panel, 7.NP)9 000
2+150Komenského (panel, 7.NP)8 000
3+kk95Komenského (cihla, 2.NP)14 999

Předražené nemovitosti

Toho, že se nemovitosti prodávají mnohdy za těžko uvěřitelné sumy, jste si možná už všimli. Že je vám to jedno, protože nechcete nic kupovat a hledáte pouze pronájem? Chyba! Zajímat by vás to každopádně mělo, protože vysoké ceny rezidenčních nemovitostí jsou jedním z hlavních důvodů aktuálně rostoucí poptávky po pronájmech. Kdo nemá na „vlastní“, hledá jiné řešení. A přestože se dle názoru řady odborníků zdražování nemovitostí chýlí ke konci, je pro značnou část populace už trochu pozdě. Astronomické ceny se pro řadu našich spoluobčanů staly nepřekonatelnou překážkou na cestě za vlastním bydlením a mnohým z nich nezbývá nic jiného, než spokojit se s činžovním bytem.

Hledáte pronájem? Pak by vás asi mělo zajímat, že řady vašich konkurentů se utěšeně rozrůstají! A hladina činží? Jak vidíte v přiložené tabulce, začala růst už před rokem a stoupá stále výš!

Meziroční růst činží – průměrně velký byt (cca 60 m2)

Krajské městoPrůměrný nájem v Kč (07/2021)Průměrný nájem v Kč (07/2022)Zdražení (%)
Praha16 15020 50026,9
Liberec11 80013 90017,8
Brno14 80016 2009,4
Hradec Králové12 80013 5005,5
Ostrava11 10012 0508,6

Hypotéka za 6 %

Ještě nedávno jste uvažovali o tom, že byste si podobně jako řada jiných pořídili byt na hypotéku? Pokud ano, zdá se, že vám rychle rostoucí úročení těchto půjček váš záměr asi překazilo. Jinak byste nyní nehledali pronájem. Jisté je navíc to, že nejste zdaleka jediní, kteří se svého snu o vlastním bydlení vzdali. Je totiž zjevné, že poptávka po činžovních bytech v posledních měsících výrazně zesiluje a to v podstatě napříč celou naší republikou. Někdo hypotéku „vzdává“ kvůli vysokým úrokům, jinému je zamítnuta z důvodu nesplnění přísnějších pravidel, která jsou nyní s jejím poskytnutím spojena. Tak jako tak, na trhu s pronájmy se vám podobných zájemců objevuje stále více.

Dočasné řešení?

Pokud jste o pořízení vlastního bytu skutečně přemýšleli a extrémní ceny spolu s hůře dostupnými hypotékami vám udělaly „čáru přes rozpočet“, ještě se tak docela nevzdávejte! Bydlení je nezbytnost, o tom není pochyb. Takže s hledáním pronájmu si vzhledem k současné situaci raději pospěšte. Můžete to však celé vzít jako „dočasné řešení“. Třeba na rok nebo na dva. Jak jsme uvedli o pár řádek výše, trh s realitami přece jen konečně ochlazuje a ceny nemovitostí mohou začít klesat. V menších obcích, ke kterým Vlašim každopádně patří, může být tento pokles nejen rychlejší, ale navíc také výraznější. Praha nebo Brno, to je jiná záležitost. Tam vysoký zájem o byty citelnějšímu poklesu cen zřejmě zabrání. Vy ale hodláte žít ve Vlašimi. Nebo ne?

Proto není vyloučeno, že v nájmu strávíte jen relativně krátkou dobu a později se přece jenom nastěhujete do „vlastního“. A možná vám k tomu pomůže i hypotéka. Úroky totiž jednoho dne půjdou zase dolů. Nevěříte?

Nebo je pro vás život v nájmu jednoznačnou volbou a o ničem jiném jste ani neuvažovali?

Zdroj náhledového obrázku: Piqsels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *