Seagate představuje nové enterprise HDD

Společnost Seagate si pro potenciální kupce přichystala několik nových harddisků, o kterých lze říct, že určitě mají co nabídnout.

Během příštích osmi let se objem dat směřovaných do cloudových úložišť zdvojnásobí, a do roku 2020 bude osobní a firemní cloud představovat více než 60% celkové kapacity úložišť. S tímto obrovským, a stále se zrychlujícím nárůstem objemu dat bude třeba čím dál rychleji zvětšovat kapacitu úložišť, a zároveň snižovat náklady na elektrickou energii. Jednou z možností jsou SSD disky, které jsou ale stále poměrně drahé, druhou klasické pevné disky. Obě řešení mají své pro i proti.

Teď už ale k tématu, Seagate představil nové enterprise HDD optimalizované pro rozvíjející se cloud infrastruktury a rozsáhlá datová centra. Jedná se o modely Seagate Terascale a Seagate Enterprise Perfomance 10K HDD v7. Každý z nich míří do jiného segmentu. První je zaměřen pro systémy energeticky efektivní, druhý pro vysoce výkonná úložiště.

Seagate Terascale je 3,5“ pevný disk, jež bude zatím dostupný pouze v 4 TB variantě. Celkem má 4 plotny a 8 hlav, jedna strana jedné plotny má tedy zhruba 512 MB. Kombinace poměrně nízkých otáček 5900 rpm, vnitřní vyrovnávací paměti typu DDR2 o kapacitě 64 MB a rozhraní Serial ATA-600 by měla znamenat maximální trvalou přenosovou rychlost mezi 140 až 170 MB/s. Průměrná latence je 5,1 ms, přístupová doba (tzv. seek time) pak 12 ms. Standardní spotřeba se pohybuje kolem 6,49 W, v klidu 4,59 W a v pohotovostním režimu pouze 0,77 W.

Disk je určen k podnikovému využití, proto je poměrně odolný vůči vibracím. Dále disponuje technologií Seagate Instant Secure Erase (ISE), která redukuje čas potřebný k vymazání dat na milisekundy.

Terascale

Seagate Enterprise Perfomance 10K HDD v7 je menší, 2,5“ disk s kapacitou 1,2 TB rozdělenou na 4 plotny, otáčející se rychlostí 10 000 rpm. Data jsou čtena pomocí 8 hlav, vyrovnávací paměť má kapacitu opět 64 MB a komunikačním rozhraním je tentokrát rychlejší SAS-6 Gb/s. Přístupová doba je úctyhodných 2,9 ms a garantovaná přenosová rychlost 125 – 204 MB/s (podle typu čtení/zápisu). V klidu si HDD řekne o 4,6 W, spotřebu lze dále snížit pomocí Seagate PowerChoice technologie, která umožňuje firmám hromadně snížit spotřebu úpravou vlastností disku. Disk disponuje technologií Seagate ISE a Seagate RAID Rebuild technologií pro snazší a rychlejší sestavování RAID pole.

Performance

Oba disky budou dostupné koncem tohoto roku za dosud neupřesněnou cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *