Ručně očíslovaný počítač Steva Jobse s názvem Apple-1 se prodal téměř za půl milionu dolarů

Vášniví uživatelé produktů Apple považují Steva Jobse za boha. Sice už tu s námi není, ale stále existuje řada věcí, které ho připomínají a dnes mají obrovskou hodnotu. Většina těchto věcí končí v aukci a prodávají se za neuvěřitelné peníze. Není to tak dávno, co se dražily jeho pantofle. Nedávno se však dražilo něco mnohem zajímavějšího, základní deska, která se prodala za velmi vysoké peníze, i když je její skutečná cena vlastně nulová.

Za kolik se prodal Apple-1?

Apple-1 získal v aukci cenu přes 442 000 dolarů. Je to deska, která je nejen plně funkční, ale také ručně očíslovaná spoluzakladatelem a generálním ředitelem Applu Stevem Jobsem. Vydražená deska, prodaná 15. prosince společností RR Auction, měla počáteční odhadovanou cenu 375 000 dolarů, ale konečná částka šla daleko za toto číslo.

Šarže, kterou v roce 2018 vrátil do provozuschopného stavu expert na Apple-1 Corey Cohen, je ručně označena za pomoci Jobse skladovým číslem 01-00002. Stav desky byl vyhodnocen Cohenem jako 8,5 z 10 a v komplexním testování fungovala bezchybně a je uvedena jako číslo 78 v registru Apple-1.

K desce byl přiložen původní návod k obsluze Apple-1, Apple Cassette Interface, dva originální ACI manuály, dobová přebytečná ASCII klávesnice, dobový „open frame“ video monitor Sanyo 4205, nový dobový napájecí zdroj s originálním Apple-1 napájecí kabel a konektor a kabely rozhraní dobových kazet.

Na stejné aukci Science and Technology se prodala brožura NeXT podepsaná Stevem Jobsem za 18 210 USD a model NeXT Computer 1988 Early Production Model vyšel na 6 094 USD. Fotbalový míč Auburn University podepsaný Timem Cookem vynesl 5 681 USD. Bude zajímavé sledovat, co všechno se ještě vydraží, tedy pokud ještě nějaké cenné artefakty k dražbě zbyly.

Obrázek: RR Auction

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *