Převzetí Twitteru Elonem Muskem vyvolává očekávané kontroverze

Aplikace Twitter

Snad nikomu neunikla zpráva o tom, že Elon Musk koupil Twitter. Než se objevil TikTok, téměř každý považoval Twitter za druhou nejdůležitější sociální síť po Facebooku. Snaha Elona Muska převést Twitter do soukromí byla přijata radostně mnoha lidmi, kteří tento krok považují za prospěšný pro své politické nebo soukromé cíle. Po několika dalších regulačních překážkách bude Elon Musk jediným vlastníkem Twitteru po odkupu akcií za 44 miliard dolarů. Slibuje, že z platformy udělá bezpečné útočiště pro absolutní svobodu slova, ověří lidské účty a vytvoří tlačítko pro úpravy.

Krok, který vyvolává mnoho reakcí

Musk, podle jakékoli definice, je kontroverzní postava, která má tendenci jednat podle svých vlastních pravidel. Jeho uvolněný přístup k finančním informacím nebo budoucím plánům ho již dříve zastihl v centru pozornosti regulačních orgánů. Zdá se však, že je populární volbou pro převzetí Twitteru mezi politickými konzervativci a dalšími osobnostmi, jako je Jack Dorsey, bývalý generální ředitel Twitteru a jeden z jeho zakladatelů.

Dorsey odstoupil z funkce generálního ředitele Twitteru v listopadu 2021 s odkazem na to, že to, že je zakladatel společnosti jako generální ředitel, považuje za jediný bod selhání. Zdá se však, že věří, že výhradní vlastnictví společnosti soukromým subjektem není tak špatné, pokud je to Elon Musk.

Série Tweetů od Dorseyho působí, jako by byla celá podívaná od začátku plánovaná. Kara Swisher, známá svým technickým zpravodajstvím a sloupky v New York Times, řekla, že celá věc zní jako spiknutí „Ocean’s 11“, ale pro geeky. Dorsey odejde s 978 miliony dolarů po dokončení transakce.

Mike Forsythe poukazuje na to, že nákup sociální platformy Elonem Muskem může v Číně vést k problémům. Zatímco čínská vláda nemá žádnou možnost ovlivnit Twitter, má naprostou moc nad výrobou a distribucí vozidel Tesla.

Samozřejmě, že nejbohatší muž na světě, který si koupí společnost na sociálních sítích, upoutá pozornost druhého nejbohatšího muže na světě. Jeff Bezos, bývalý generální ředitel Amazonu, se připojil, aby naznačil, že Čína mohla získat trochu vlivu „na náměstí“. Musk nazývá Twitter náměstím, protože se domnívá, že by s ním mělo být zacházeno jako s bezpečným prostorem pro absolutní svobodu slova, ale čínská manipulace s tímto ideálem by mohla způsobit potíže.

Bezos však svůj komentář vrátil a naznačil, že pokud někdo zvládne složitou situaci, Elon Musk to zvládne. Nechme stranou posměšné poznámky, tato akvizice jistě vyvolá kontroverzi mezi nejbohatšími muži na světě, jako jsou Bezos, Zuckerberg a další.

Elon Musk vítá kontroverze, komentáře a dokonce i urážlivé popichování, i když jen proto, aby dokázal, že je mužem svobody slova. Když bude dohoda dokončena, Musk má pro Twitter připraveno několik plánů, které by mohly vstoupit v platnost někdy v roce 2022.

Muskovy plány zahrnují nové funkce, jako je tlačítko pro úpravy, open-source algoritmy, vymýcení spamových robotů a ověřování všech lidí. I když se jedná o vznešené cíle, není zcela jasné, jak jich bude dosaženo nebo jak ovlivní uživatele.

Například ověřování lidí může způsobit problémy u mnoha typů účtů na Twitteru, jako jsou anonymní sexuální pracovnice, transsexuálové, kteří nepoužívají své křestní jméno, nebo parodické účty. Pokud Elon Musk vítá všechny formy řeči, pak není jasné, jak se bude nakládat s účty jako @ElonJet, která poskytuje živé aktualizace skutečného tryskáče Elona Muska pomocí veřejných dat.

Regulátoři nebudou tiše sedět, zatímco Musk vytvoří nový Twitter ke svému obrazu. Zatímco pro některé zní absolutní svoboda slova jako slibný cíl, vlády jako EU stále mají zákony, které vyžadují, aby giganti sociálních médií jednali určitým způsobem. Ilegální a škodlivý obsah musí být moderován a Thierry Breton, komisař EU pro vnitřní trh, řekl Financial Times , že Musk musí hrát podle zákona, jinak bude čelit vysokým pokutám nebo dokonce zákazu Twitteru v EU.

Zdroj obrázků: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *