Apple a Google útočí na regulační návrhy EU

vlajka eu

Zákonodárci z Bruselu pijí krev nejen běžným uživatelům, ale i velkým technologickým společnostem. Zdá se, že se úředníci skutečně nenudí a snaží se házet klacky pod nohy všem. Líbila se vám nařízení ohledně GDPR nebo cookies? Komu vlastně doopravdy pomohla? Jeden z nových zákonů nadzvedl ze židle i největší technologické giganty. Apple i Google reagovali na nový zákon Evropské unie o digitálních trzích, přičemž každá společnost uvedla, že nařízení omezuje jejich schopnost inovovat.

O co se konkrétně jedná?

Po zveřejnění úplného návrhu zákona o digitálních trzích EU se obě společnosti, kterých se to nejvíce týká, vyslovily proti plánované legislativě. Podle ABC News se Apple domnívá, že plány DMA představují bezpečnostní riziko. Společnost uvedla, že nařízení omezuje jejich schopnost inovovat.

„Části DMA vytvoří zbytečnou zranitelnost soukromí a zabezpečení pro naše uživatele,“ řekl mluvčí společnosti Apple. „Ostatní nám zakážou účtovat poplatky za duševní vlastnictví, do kterého hodně investujeme.“

Google říká, že má v úmyslu spolupracovat s regulačními orgány EU na implementaci návrhů.

„Podporujeme mnoho ambicí DMA v oblasti spotřebitelského výběru a interoperability,“ řekl mluvčí společnosti Google. „Zůstáváme znepokojeni tím, že některá pravidla by mohla omezit inovace a výběr, který mají Evropané k dispozici.“

Amazon je také potenciálně ovlivněn návrhy a řekl ABC News, že v současné době přezkoumává, co by pravidla mohla znamenat pro jeho zákazníky.

Pravidla, která platí pro „vrátné“ firmy, definované jako ty, které vydělávají více než 8 miliard dolarů ročně, které provozují hlavní služby, jako jsou platformy sociálních médií. Zákon o digitálních trzích obsahuje požadavky, které by mohly způsobit, že společnosti budou muset radikálně změnit své podnikání.

Konkrétně by Apple musel povolit boční načítání aplikací do iPhonů prostřednictvím alternativních App Store. Musel by také povolit alternativní platební metody vedle vlastního systému nákupu v aplikaci, proti všemu Apple protestoval z bezpečnostních důvodů.

Obrázek: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *