Podle studie poskytnou chytré brýle svému nositeli nespravedlivou výhodu

Nositel chytrých brýlí je ve výhodě

Chytré brýle ušly dlouhou cestu od doby, kdy byly vynalezeny, nové verze dokonce podporují ChatGPT. Co se ale stane, když je jeden člověk nenosí? Výzkumníci z Cornell Ann S. Bowers College of Computing and Information Science a Brown University spojili své síly, aby prozkoumali tuto otázku a analyzovali, zda tato technologie poskytla nositeli nespravedlivou výhodu.

Na studii spolupracovala Jenny Fu, doktorandka v oboru informační vědy, spoluautor Malte Jung, docent informační vědy, spolu s Ji Won Chungem, doktorandem, a Jeffem Huangem, docentem počítačových věd, oba na Brownu, a Zacharym Deocadiz-Smithem, nezávislým designérem rozšířené reality.

Nositelé i nenositelé

Experiment studoval pět párů jedinců, z nichž každý sestával z nositele a nenositele, kteří museli diskutovat o aktivitě přežití v poušti. Nositel byl vybaven brýlemi, chytrými brýlemi poskytnutými s laskavým svolením společnosti Snap Inc., společnosti stojící za Snapchatem, které obsahovaly videokameru a pět vlastních filtrů, které proměnily nenositele v různá zvířata.

Po diskusi byli účastníci dotázáni, jak se na konverzaci cítili. Nositelé uvedli, že si filtry užívají, zatímco nenositelé hlásili úzkost z toho, že nechápou, co je na nich baví. Také se obávali, že mohli být tajně nahráváni.

„Neexistuje žádný přímý oční kontakt, což lidi velmi znepokojuje, protože nevědí, kam se daná osoba dívá,“ řekla Jenny Fu, doktorandka v oboru informační vědy, která na studii spolupracovala. „To činí jejich zážitky z tohoto rozhovoru méně příjemné, protože brýle blokovaly všechny tyto neverbální interakce.“

Několik nenositelů vzalo věci do svých rukou a přímo se zeptali nositelů, co vidí. To jim vzalo pocit bezmoci.

„Myslím, že to je to největší, co si z této studie odnáším: Jsem mocnější, než jsem si myslela,“ řekla Fu. Poznamenala, že někteří z nenositelů se dokonce více pohybovali, aby nebyli zaznamenáni a zabránili filtrům v jejich přeměně na zvířata.

Chytré brýle přináší různé výhody.

Tipy pro výrobce chytrých brýlí

Výzkumníci ze své práce vyvodili několik tipů pro výrobce chytrých brýlí, jak učinit technologii přátelštější pro uživatele, kteří ji nenosí. Navrhli přidat projekční displej a kontrolku nahrávání, takže lidé na druhé straně brýlí budou vědět, co přesně uživatel s technologií dělá.

Navrhli také, aby bylo provedeno více studií, jako je tato, aby se zajistilo, že osoby, které ji nenosí, se nebudou cítit vynechány. „Tímto způsobem mohou lidé, kteří ji nenosí, mít hlas při vytváření nadcházejícího světa smíšené reality,“ uvádí se v prohlášení. Není pochyb o tom, že chytré brýle poskytují nositeli nespravedlivou výhodu, protože je vybavují světovými znalostmi na dosah ruky. Technologie se může ukázat jako velmi výkonná a s velkou silou přichází velká zodpovědnost.

Výrobci chytrých brýlí by měli zvážit tuto studii a pohled nenositelů, než přistoupí k budoucím návrhům. Čím pokročilejší je technologie, tím větší je pravděpodobnost, že uživatelé, kteří ji nenosí, zůstanou bezmocní.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *