Čína představila technologii, se kterou mohou drony létat bez GPS

Nová éra dronů?

Čínští vědci vyvinuli novou metodu, která umožňuje bezpilotním vzdušným prostředkům (UAV) manévrovat a potenciálně útočit na cíle v prostředích, kde není k dispozici poziční systém GPS. Technika navrhuje použití „obrazového vizuálního servoingu“ (IBVS) k „zablokování“ nepřátelských aktiv. Výzkumníci navrhují, že tato metoda by mohla být použita k získání cílů, dokonce i rychle se pohybujících.

Provoz dronu bez GPS

I když je to zajímavé, principy této techniky jsou známy již od 80. let 20. století. Jak například poznamenává Defense One, roboti již léta využívají data z kamer k zaměřování objektů. Vylepšení počítačového zpracování, algoritmů a kamerových senzorů však dosáhlo bodu, kdy roboti mohou efektivně „vidět“ a provádět složité úkoly, jako je hraní stolního tenisu.

Tato nová funkce u odepřené GPS pravděpodobně najde domov ve vojenských dronech, kde se elektronický boj stává běžnou záležitostí. I když je likvidování a sledování cílů v oblastech s odmítnutým GPS užitečné, ve většině případů musí lidští operátoři stále vydávat „příkaz k zabití“.

Peter Singer, odborník na technologie a bezpečnost, říká, že se to možná brzy změní. Poznamenává, že zvýšené využívání umělé inteligence (AI) a autonomie dronů se rychle stává nezbytným, protože člověkem ovládané drony se stávají méně účinnými kvůli sofistikovaným technikám hackování a rušení.

„Dny, kdy člověk ovládal dron z dálky pomocí nerušeného řídicího signálu a snadného přístupu k GPS nebo StarLink, jsou na spadnutí. Tento trend bylo snadné vidět před Ukrajinou. To, co se tam děje, to jen posiluje,“ vysvětlil Singer pro Defense One. Zpochybnil také, proč by taková technologie měnící hru boje mohla být volně využita proslulou cenzurní Čínskou komunistickou stranou (ČKS).

Singer vysvětlil, že přísní cenzoři ČKS někdy dovolují, aby se zdánlivě citlivé informace dostaly za hranice nejvyššího vedení v neutajovaných prostředích, včetně oficiálních stranických dokumentů o technické politice a článků ve vojenských časopisech o doktríně boje s roboty. „Další zprávy odhalují informace uprostřed zdůrazňování nového technologického vývoje a zveřejňování obranných schopností, jejichž cílem je vytvořit hrdost na domácí publikum nebo dokonce odradit vnější nepřátele,“ vysvětlil Singer.

Prestiž a propaganda

Čínští vědci mají samozřejmě také profesionální důvody, aby zajistili celosvětové povědomí o své práci. Singer navíc dodal, že tyto publikace mohou zvýšit hodnotu čínských zbraní pro potenciální kupce třetích stran.

„Pak je tu neúmyslná stránka.“ Náš nový digitální svět znamená, že se vytváří a sdílí řádově více informací než kdykoli předtím v historii lidstva. A jak řekla postava Mr. Universe v kultovním filmu Serenity: „Signál zastavit nelze… Všechno někam jde.“ vysvětlil Singer.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *