Petr Doležal: Někteří soutěžící šli přes mrtvoly

O projektu GT Academy jsme vás již informovali. V tomto týdnu se odjela národní finálová kola a my přinášíme rozhovor s vítězem národního finále České republiky.

Nejlepší hráči z oblasti CEE, tedy hráči z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska, kteří uspěli v online kvalifikačních kolech,  se v tomto týdnu sešli v polském Krakově, kde byly otestovány jejich schopnosti ve čtyřech testech. Prvním z nich byla soutěž ve virtuálních závodech Gran Turismo, kde se na třech tratích rozhodlo,  kdo z jezdců postoupí do dalšího dne, kdy se odehrály zbylé testy. Jedním z nich byly i závody se skutečným autem na skutečné trati, kdy si virtuální závodníci osahali Nissany Juke a ukázali, že jezdit rychle umí i v reálném světě. Až tedy na jednoho z jezdců, který svěřený automobil poslal do bariér.

Petr Doležal

Dalším z testů byl média test, ve kterém si jezdci osahali život mediální hvězdy a mluvili před kamerami – jak jinak, než anglicky. Nakonec si lidé z Nissanu otestovali fyzické schopnosti hráčů v náročném fyzickém testu. Body ze všech disciplín se v závěru sečetly a z každé země byli vybráni ti nejlepší, kteří už příští týden odcestují na kemp do anglického Silverstone, kde poměří své síly s ostatními národními šampiony. A jeden z nich se nakonec stane členem závodního týmu Nissan.

Ještě před startem letošního ročníku jsme zpovídali pozdějšího vítěze národního finále Slovenska, Erika Leštacha (celý rozhovor k přečtení zde), a dnes, krátce po skončení národních finálových kol, přinášíme rozhovor s Petrem Doležalem, vítězem národního finále České republiky.

Petr Doležal

První otázka bude opravdu hodně tradiční, čtenáři a celá herní komunita Vás vlastně zná jen jako současného nejrychlejšího jezdce ČR ve hře Gran Turismo, zkuste se tedy čtenářům Prismy krátce představit.

Jmenuji se Petr Doležal, je mi 26 let, pocházím z Jihlavy, ale bydlím v Praze a určitě nejsem nejrychlejší jezdec v ČR ve hře Gran Turismo.

Jak jste se k GT Academy dostal, byla to Vaše první zkušenost s touto soutěží?

K soutěži jsem se samozřejmě dostal přes hru Gran Turismo, kterou příležitostně hraji už od první série. První zkušenost to nebyla, jelikož jsem se minulý rok v Praze účastnil podobné akce, která ale nebyla zařazena pod oficiální soutěž GT Academy.

S jakými ambicemi jste do GT Academy vstupoval, věřil jste, že se dostanete takhle daleko?

Chtěl jsem především zjistit, jak si budu v jednotlivých disciplínách stát oproti dalším účastníkům této soutěže. Nevěděl jsem, co všechno mě v Polsku čeká.

Která zkouška pro Vás na národním finále byla nejtěžší a proč?

Nejtěžší pro mě byly media a fitness challenge. V media challenge se mě v angličtině ptali čtyři rozhodčí na předem neznámé otázky, na které bylo potřeba rychle, stručně a chytře odpovědět a přitom se stále dívat do kamery. Bylo těžké tvářit se přirozeně a rychle přemýšlet nad vhodnou odpovědí. Fitness challenge byla úplně poslední disciplína, takže únava už byla znát. Nejtěžší byly Plank test, kliky a Beep test.

Která pro Vás byla naopak nejjednodušší?

Nejjednodušší pro mě bylo řízení reálného vozu, Nissan Juke NISMO, na úzké a technické trati.

Zkoušel jste si testovací zkoušky i doma před samotným finále? Nemyslíme tím zrovna rychlou jízdu v Nissanu na okruhu, ale například mluvení před kamerou?

Zkoušel jsem některé fitness disciplíny a především hrál Gran Turismo 5.

Je něco, co byste na GT Academy nebo na samotném národním finále změnil? Organizaci, testy nebo něco jiného?

Občas pokulhávala organizace v gaming challenge, kde byla zvolena např. nevhodná trať či pneumatiky. Já osobně bych změnil vozidlo, se kterým probíhala zkouška jezdeckých schopností na reálné trati.

S jakými ambicemi míříte do Silverstone a berete si s sebou do Anglie něco speciálního?

Můj cíl je nevypadnout hned v prvních dnech soutěže a probojovat se co nejdále to jen jde, protože bych se rád projel na slavném okruhu Silverstone. Vezmu si nejspíše svůj talisman a všechny zkušenosti a znalosti, které mám.

V minulých letech provázel tréninkový kemp fyzický dril, který byl skoro tak tvrdý, jako vojenský výcvik. Jak vnímáte tuto část? Těšíte se na ni, či se jí spíše obáváte?  Je to podle Vás spíše okolní show pro diváky, nebo se dají tyto zkušenosti využít i při závodění?

Mám rád extrémní výzvy a jsem zvědavý, jak tuto část zvládnu. Diváky určitě zaujme, jak se potenciální závodníci plazí v blátě a podstupují neobvyklé úkoly. Při reálném závodění se dá především využít znalost toho, kde má člověk svou hranici fyzických možností a o kolik ji může ještě překročit, což tréninkový kemp jistě ukáže.

Vnímáte, že se pohled okolí na Vaši osobu, jakožto finalistu GT Academy, změnil?

Nic takového zatím nevnímám. Mám od svých přátel a rodiny obrovskou podporu, za kterou jim děkuji, moc mi to pomáhá.

Hrajete kromě Gran Turisma i jiné hry, případně na jiných platformách?

Zajímám se o závodní simulátory na PC, které se co nejvíce přibližují realitě a také o příslušný hardware, který je k simulaci nezbytný. Baví mě Live For Speed, iRacing, rFactor 2 a další.

Jak jste vnímal atmosféru finále, byla cítit nevraživost mezi soutěžícími nebo vše probíhalo v přátelském duchu? Byl vůbec čas sledovat kvalifikace ostatních zemí?

Mezi českými a slovenskými účastníky panovala až na výjimky velice přátelská atmosféra a vzájemná podpora, čímž jsme si velice zpříjemnili tuto soutěž a celý výlet do Krakova. Pár vtipných poznámek jsem si vyměnil i s některými maďarskými soutěžícími. Byli zde i přemotivovaní jedinci, kteří šli tzv. přes mrtvoly a ti k dobré náladě rozhodně nepřispívali.

Víme, že během Time Attacku došlo ke zrušení výsledků první mapy, protože jeden z hráčů našel nepovolenou zkratku. Co bylo první, co jste si pomyslel?

První, co mi proběhlo hlavou, bylo, že to samozřejmě od hráčů není fér chování. Hra zkracování sice netrestala penalizací, ale v reálném závodě by řidič dostal trest nebo by po přejetí obrubníků zničil automobil. Zde se ukázalo, kdo hraje fair-play, nebo udělá cokoliv jen proto, aby vyhrál. Naštěstí se výsledky z první mapy nepočítaly a trať se po dlouhé diskuzi změnila.

GT Academy je o propojení světa virtuálního s tím reálným, dá se podle Vás vůbec hra porovnávat s realitou a dají se schopnosti nabyté ve hře využít i na reálném okruhu?

Porovnávat se určitě dá, pokud má hráč či závodník správný simulátor a hardware. Využít se dají znalosti závodních tratí, ideální stopy, brzdných bodů, ale i předjíždějících manévrů nebo taktiky při online hraní.

Co Vám GT Academy přinesla a co naopak vzala?

GT Academy mi přinesla spoustu zkušeností, zábavu, možností se seznámit se spoustou zajímavých a milých lidí a podívat se do Krakova. Vzala mi poslední dny dovolené v práci, ale to byla příjemná oběť.

Je pro Vás GT Academy prvním krůčkem k závodní kariéře? Kde sám sebe vidíte za dva tři roky?

GT Academy je myslím mou poslední možností, jak se stát profesionálním závodníkem, protože už nejsem nejmladší. Za 2 až 3 roky se budu stále zajímat o motorismus a závodit, co nejvíce to půjde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *