Panorama 168 – 8. díl

Redakce Prismy přináší v 8. díle seriálu Panorama 168 souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Jelikož se tento týden zajímavé události, které chceme v našem týdeníku zachytit, točily převážně kolem Facebooku, můžeme osmý díl označit jako speciál věnovaný právě jemu. Již na začátku týdne totiž vzbudil vzruch hacker, který dokázal nabourat strukturu této sociální sítě. Pokud totiž máte soukromý profil (resp. ne veřejný), jiní uživatele, jež nemáte v přátelích, by neměli být schopni vám psát na zeď. Hacker z Palestiny ovšem přišel na způsob, jak toto „zabezpečení“ prolomit. Jenže ho nikdo nebral příliš vážně, proto se rozhodl jednat sám. Nakonec to skončilo uveřejněním příspěvku o této chybě na zdi Marka Zuckerberga. Až poté začal Facebook jednat a vydal prohlášení, ve kterém se omlouvá, s příslibem brzkého opravení chyby. Hackerovi z Palestiny nebyla přisouzena odměna, proto veřejnost uspořádala sbírku a hacker za nalezení chyby obdržel 12 000 dolarů (zhruba 230 000 Kč).

Zuckerbergova zeď

Kromě jiného došlo i k oznámení Marka Zuckerberga, že se chce postarat o internetové propojení celého světa. Mohlo by se zdát, že vědci z univerzity v Michiganu jsou proti tomuto smělému plánu. Udělali totiž výzkum, který jasně tvrdí, že propojení stávající miliardy a jednoho sta milionů uživatelů může přinášet psychické újmy. Ve zkratce by se dalo říci, že čím více daný člověk používá Facebook, tím je jeho nálada horší. Dále klesá i pocit štěstí a celková životní spokojenost. Výzkumníci zkoumali na 82 účastnících proměny štěstí a spokojenosti v reálném čase po dobu dvou týdnů. Účastníci odpovídali na otázky, jež se týkaly osamělosti, úzkosti a emocionální pohody. Když k tomu připočteme půl miliardy lidí, kteří Facebook používají každý den, zní to až děsivě.

Jestli existuje ovšem nějaké řešení, jak tomu stoprocentně zabránit, není zatím jasné. Přispět by ale mohli Robert Morris a Dan McDuff s jejich poněkud šíleným nápadem. Jedná se o Pavlov Poke, jenž je tu pro všechny, kteří si nedokáží se svou závislostí na určitých webových službách pomoct sami. Všeobecně se uvádí, že největší slabinou člověka je on sám. Pavlov Poke, jakýsi představec ke klávesnici, to řeší tak, že při návštěvě zvolené prokrastinační služby, již může bát například Facebook, dostane uživatel elektrický šok, který je sice nepříjemný, ale v žádném případě zdraví ohrožující. Přiložené video více osvětlí, jak tento převratný vynález funguje v praxi. Za naši redakci si přejeme, ať se uchytí.

Poslední zpráva se však Facebooku netýká. Týká se aplikace Vine, o níž jsme již několikrát informovali či srovnávali s Instagramem, která, jak se zjistilo, slouží jako další médium a možnost, jak se stát doslova slavným. Už to nemusí být televize, YouTube, či další jiné služby. Stačí, abyste natočili jedno povedené několikasekundové video, stali se slavnými mezi komunitou zmíněné aplikace, a vaše sláva je okamžitá. Před samotným natáčením byste ale měli myslet na jednu věc – musíte být především vtipní, čemuž odpovídají i nejsledovanější krátké snímky. Na Facebooku (a zase jsme u toho) vznikla například stránka s nejlepšími a nejzábavnějšími videi, která má 11 milionů fanoušků. Zkuste je oslovit, je to jednoduché.

Tímto osmý díl končí, ovšem již za týden přineseme deváté vydání seriálu Panorama 168.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *