Panorama 168 – 2. díl

Redakce Prismy přináší ve 2. díle seriálu Panorama 168 souhrn nejdůležitějších věcí a novinek ze světa informačních technologií, které se staly za uplynulý týden.

Verze Jelly Bean (4.1.x) operačního systému Android se stala nejpoužívanější verzí vůbec. Google vydal statistiky, ve kterých si Jelly Bean připisuje 32,3% (to znamená necelou třetinu ze všech používaných verzí Androidu). Lépe je na tom jen verze Gingerbread (2.3.3 – 2.3.7), která si připsala 34,1%, ale vzhledem k tomu, že je zastaralá a na nových zařízeních se již nevyskytuje, je jasný její budoucí propad a nástup Jelly Bean na špici. Data byla získána během čtrnáctidenního testování, jež bylo zakončeno 8. července.

Graf verzí Androidu

Motorola tvrdě pracuje na své první vlajkové lodi mezi smartphony od odkoupení Googlem v loňském roce. Zajímavostí ovšem je, že Google si od nového smartphonu s názvem Moto X slibuje opravdu ohromný úspěch. Tomu by odpovídalo i napumpování peněz do reklamní kampaně. Říká se, že Google dovolí Motorole utratit na kampaň představující Moto X až závratných 500 milionů dolarů (zhruba 10 miliard Kč). Reklamní kampaň by měla být vedena samozřejmě v domovských Spojených státech amerických a několika zahraničních trzích, například v Evropě. Uvidíme, jak Googlu tento tah vyjde.

Americký vládní program PRISM má na svědomí vznik nových zabezpečených aplikacích. Z prostého důvodu obavy o svá data nebo možné sledování se začínají rozmáhat aplikace, jež ke svému chodu zpravidla používají end-to-end šifrování pro potlačení jakéhokoli zapojení třetí strany. Jednou z těchto aplikací, která umožňuje bezpečné chatování, je i Heml.is Kromě samostatného článku o Heml.is jsme si připravili i přeložené video od samotných švédských tvůrců.

Se svou vlajkovou lodí totiž přispěchala i finská Nokie, která zveřejnila veškeré informace a představila novinku s názvem Lumia 1020. Za tímto názvem se skrývá opravdu do posledního detailu promyšlený smartphone, který kromě jiného nabídne i 41megapixelový fotoaparát nebo revoluční novinky v oblasti použitých technologií u zcela nového displeje. Ambice nemá Lumia zrovna malé. Zbytek se můžete dočíst v dříve vydaných článcích, v nichž jsme o nové Lumii referovali.

Milovníky hudby určitě potěší legislativní novinka, s kterou přišla Evropská unie. Ta navrhuje kolektivní správu autorských práv, která by v konečném důsledku měla znamenat nárůst hudební nabídky a snazší způsob, jak si hudbu zakoupit online. Zákon byl jednomyslně schválen Evropským parlamentem. Podle politiků by mělo být nyní pro poskytovatele online hudebních služeb lehčí získat autorské licence s tím, že by umělci dostávali své honoráře dříve a poskytovatelé by nabízeli širší spektrum muziky. Lhůta pro vyplacení financí umělci se z dosavadních 12 měsíců snížila na pouhé 3 měsíce. Nový zákon posvětilo také Evropské společenství autorů a skladatelů (GESAC).

Další ročník nekonečné série jménem NHL nabídne herní mód, který nás vrátí o 20 let zpět v čase. V NHL 94 Anniversary Modu nebude chybět stará hratelnost, pohled kamery či originální zvuky. Co ani tento mód nezmění, je to, že NHL 14 vyjde 10. září tohoto roku pro Xbox 360 a PS3.

Největší herní událostí tohoto týdne byl bezpochyby vůbec první gameplay trailer na připravované Grand Theft Auto V, o kterém jsme vás informovali v tomto článku. 5 minut dlouhý trailer zaujal nejen hráče, ale i ostatní vývojáře a například Hideo Kojima, který momentálně pracuje na dalším pokračování Metal Gear Solid, z něj, podle svých slov, dostal deprese. Na svůj Twitter nejdříve napsal: „Nový trailer na Grand Theft Auto 5 byl parádní! Ta obrovská volnost je rozhodně budoucností a byla mnohem výše, než kdekoliv jinde. Popravdě řečeno mě to až trochu deprimuje.“ Aby v následujícím tweetu dodal, že si nemyslí, že shodou okolností taktéž páté pokračování série Metal Gear Solid nové Grand Theft Auto překoná. Navrch ještě přidal pochvalu studia Rockstar.

Tímto druhý díl končí, ovšem již za týden přineseme třetí vydání seriálu Panorama 168.

2 Komentářů

  1. cody@seznam.cz

    Penis is good!

    1. Václav Vařílek

      Kolik hlouposti napovidaji lide jen proto, ze chteji rict neco chytreho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *