Na Silvestra se letos provolalo méně. Nárůst spotřeby dat byl ale enormní

Letošní Silvestr nebyl tak bohatý na telefonní hovory jako ten loňský. Lidé uskutečnili 56,7 milionu hovorů a poslali 31,4 milionu SMS. Rovněž počet SMS nebo MMS byl nižší než loni. Naopak v případě přenesených dat operátoři zaznamenali rekordní objemy, což potvrzuje trend předchozích let.

Vánoce i Silvestr na datech

Ne u všech operátorů byl ale zaznamená pokles. Zákazníci O2 na Silvestra 2019 volali stejně jako v předchozím roce, uskutečnili 16,1 milionu hovorů. Nejvytíženější byla již tradičně hodina mezi půlnocí a jednou hodinou ráno, kdy operátor zaznamenal více než 2,1 milionu hovorů. Podobně jako i na Štědrý den došlo k rekordnímu vytížení datových sítí. Vánoce i novoroční oslavy potvrdily celoroční trend nárůstu spotřeby mobilních dat. Zákazníci O2 využili na Silvestra téměř o 111 procent více dat než v loňském roce, což představuje rekord v objemu přenesených dat. Lidé data využívali především k připojení do emailových schránek, pro komunikaci přes chat nebo k připojení na sociální sítě.

Bez dat ani ránu

I silvestrovský provoz v síti T-Mobile potvrdil trend přesunu od tradičních hovorů a textových zpráv do oblasti dat. Čísla nejsou oproti O2 tolik jiná, než jak tomu bylo minulý rok. Už loni totiž T-Mobile zaznamenal zvýšený zájem o data, a to i díky řadě reklamních kampaní a balíčků dat zdarma. Počet SMS v porovnání se stejným obdobím loni klesl zhruba o milion na 13,7 milionu SMS. Zákazníci T-Mobile odeslali o Silvestru 2019 zhruba 327 000 MMS, což v meziročním srovnání představuje pokles o čtyři procenta.

U Vodafonu počet hovorů oproti loňsku dokonce mírně vzrostl. To samé se ale událo i u spotřeby dat. Operátor zaznamenal 18,3 milionu hovorů, meziročně o čtyři procenta více. Podle odhadů operátorů v ČR oslavilo Silvestra i řada cizinců. Hovory do zahraničí nejčastěji mířily do Německa, na Slovensko a na Ukrajinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *