Na internetu se prý nejčastěji šíří fake news ohledně léčby rakoviny a dalších nemocí

Internet je bohužel plný dezinformací. Často o hloupostech, ale bohužel nezřídka i o vážných věcech, jakými je třeba naše zdraví. Loňský rok se prý internetem nejvíce šířily fake news týkající se rakoviny. Spiknutí doktorů a farmaceutických společností tají lék na rakovinu, zázvor je účinnější než chemoterapie, instantní nudle mohou způsobit infarkt – to vše a mnohem víc se lidé mohli na internetu dočíst a dost možná tomu řada lidí i uvěřila.

Zdraví na prvním místě

NBC News sestavila seznam 80 článků z kategorie „fake news“ o zdraví, které na různých internetových platformách nasbíraly nejméně 25 000 sdílení, komentářů a reakcí. Nejpopulárnější dezinformací se stalo právě to, že lékaři prý záměrně nechtějí pracovat na vývoji léku na rakovinu a věnují se jiným, méně podstatným věcem. Text, jehož autor obviňuje blíže nespecifikovaný spolek lékařů, vládních agentur a výrobců léčiv ze zatajování léku na rakovinu, nasbíral celkem 5,4 milionu interakcí, přičemž největší úspěch měl na Facebooku. Web, který článek vydal, byl krátce na to zrušen kvůli šíření nepravdivých informací.

Kritické myšlení je na místě

Velký ohlas měly i jiné články týkajíc se léčby rakoviny. Nejčastěji šlo o nejrůznější typy na léčebné metody. Tyto články například doporučovaly marihuanu, v podobném kontextu byly propagovány datle, bezinky, nejrůznější bylinky, česnek či šťáva z listů papáje. Podobně sledované a sdílené byly i dezinformace ohledně účinků očkovacích vakcín nebo fluoridů v zubních pastách.

Vlády i nevládní organizace nyní apelují na provozovatele sociálních sítí, aby pečlivěji kontrolovali publikovaný obsah a zakročovali efektivněji vůči šiřitelům fake news. Například Facebook začal koncem roku v tichosti označovat některé reklamy za obsah porušující její pravidla. Sdělení byla podle všeho placená stránkami napojenými na právníky, kteří žalují výrobce daného léku za údajnou újmu způsobenou klientům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *