Google ignoruje lidská práva – alespoň to tvrdí jeho bývalý manažer

Bývalý vrcholový manažer Googlu Ross LaJeunesse se minulý týden o svém dřívějším zaměstnavateli nevyjádřil zrovna lichotivě. Podle něj společnost zapomněla na své motto „Don’t be evil“ (Nebuď zlý) a žene se jen za ziskem a větším úspěchem. Zároveň tvrdí, že byl letos z postu vytlačen mimo jiné kvůli názoru na poskytování služeb v Číně. Společnostem jako je Google už podle něj nemůže být dovoleno působit mimo pečlivý dohled úřadů.

Projekt Dragonfly

Právě jednání z Čínou je dlouhodobě problematickým tématem. Vyhledávač Google je v této zemi od roku 2010 nedostupný, neboť jeho provozovatel se předtím rozhodl, že již nebude cenzurovat výsledky vyhledávání podle požadavků Pekingu. Podle slov LaJeunesse ale Google začal v roce 2017 pracovat na nové verzi cenzurovaného vyhledávače pod krycím jménem Dragonfly. Zaskočilo jej také to, když v prosinci 2017 vedení společnosti ohlásilo zřízení pekingského centra pro vývoj umělé inteligence. Následně se prý snažil prosadit iniciativu, s níž by se Google veřejně přihlásil k jistým principům týkajícím se lidských práv, ale jeho úsilí vždy bylo marné a byly cítit snahy o ututlání těchto citlivých problémů.

Reakce Googlu na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat. Mluvčí Googlu v článku deníku The Washington Post reagovala slovy o „neochvějném závazku podporovat lidskoprávní organizace a snahy“. Odchod La Jeunesse prý neměl s tímto tématem nic společného a je čistě otázkou reorganizace vedení společnosti.

Ústupky pod tlakem

Projekt Dragonfly po medializaci v roce 2018 vyvolal vlnu kritiky, petici proti němu podle podepsalo přes 1400 zaměstnanců společnosti Google. Nejde přitom o jediný podobný případ z poslední doby, neboť předloni na jaře také tisíce pracovníků protestovaly proti armádnímu projektu Maven. Výsledkem nátlaku bylo pozastavení spolupráce s Čínou, která však do budoucna nebyla vyloučena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *