Na aktivitu hackerů už doplatili miliony uživatelů, kteří si stáhli nebezpečný software

Žijeme v internetové době, ve které si nikdy nemůžeme být přesně jistí tím, co na internetu vidíme. Obzvláště pozor bychom si měli dávat ve chvíli, kdy něco stahujeme do našich zařízení. Právě toho využívá čím dál více počítačových hackerů, kteří se pomocí stažených souborů dostanou do našich mobilních zařízení. Například někteří uživatelé aplikací pro Android teď mohou plakat, neboť se ukázalo, že hackeři zavirovali velké množství volně stažitelných aplikací.

Zlatý důl pro hackery

Poslední týdny jsou doslova žněmi pro počítačové hackery. Využívají toho, že mnoho lidí zůstává kvůli karanténě doma a chtějí se nějak zabavit. Tím samozřejmě roste zájem o nejrůznější aplikace pro telefony, tablety a mnohdy i PC. Je to přímo zlatý důl pro hackery, protože čím více málo ostražitých lidí bude zavirované aplikace stahovat, tím více se bude hackerům dařit. Je proto potřeba si dávat opravdu velký pozor na to, co stahujeme a odkud.

Aplikace všeho druhu

V současné době může být i ostražitost složitá, protože podle posledních výzkumů a statistik, které proběhly v rámci týmu Check Point Research, bylo zjištěno, že velké množství zavirovaných aplikací bylo staženo z oficiálního obchodu Google Play. Právě obchod Google Play je místem, kde se shromažďuje ohromná spousta aplikací různého druhu. Denně jej navštíví miliony uživatelů, a právě více jak milion uživatelů si zavirované aplikace stáhlo.

Cílem byla reklama

A proč to vůbec hackeři dělají? Co z toho mají? Cílem tohoto útoku bylo zřejmě infikování co největšího počtu zařízení, které by mohly být následně využity k podvodům s mobilními reklamami. Aplikace totiž ukrývaly mechanismus, který má napodobovat aktivitu uživatele zařízení a klikat tak na reklamy a bannery od různých společností. Většinu zavirovaných aplikací tvořily aplikace pro děti a dále například kuchařky nebo překladače. Hackeři si prostřednictvím našich telefonů mohli přijít na slušnou sumu peněz a my jsme o tom ani nemuseli vědět. Vše již bylo naštěstí odstraněno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *