Microsoft ruší DRM ochranu nového Xboxu

Společnost Microsoft se snaží zajistit lepší vstupní podmínky nové konzole na trh tím, že ruší plánovanou online kontrolu. Bude mít ale opatření pozitivní dopad?

Poté, co společnost Sony na výstavě E3 oznámila, že jejich připravovaná konzole Playstation 4, tedy největší konkurent nového Xboxu v boji next-gen konzolí, nebude mít žádný druh DRM ochrany, šly akcie nového Xboxu rapidně dolů. O tom svědčila například anketa na Amazonu, o které jsme již psali zde.

Po E3 se proti tahu Microsoftu, který plánoval zavedení kontroly obsahu pomocí internetového připojení alespoň jednou za 24 hodin, zvedla značná vlna nevole. A Microsoft navzdory svému původnímu plánu musel ochranou politiku změnit. Kromě povinnosti připojit se každý den se svým Xboxem k internetu odpadá i nemožnost půjčování her pro jinou konzoli a uživatelský účet. Dále byly zrušeny regionální zámky, což znamená, že nebude záležet na tom, kde hru koupíte – zahrát si ji budete moc kdekoliv. Stále však bude nutné novou hru při prvním zapnutí připojit k internetu, aby se ověřila její pravost.

Bohužel toto oznámení nemá jen pozitivní stránku věci. Díky tomu, že se hry nebudou vázat na uživatelský účet, nebude možné hrát jednou pořízenou hru na jiné konzoli, aniž bychom přinesli CD, a bude odstraněna i možnost sdílení uživatelské knihovny s až 10 přáteli. Na toto reagoval na svém Twitteru například známý český vývojář Daniel Vávra.

Co novému Xboxu zůstává, je jeho vzhled a cena, která je pro evropský trh stanovena na 499 euro (zhruba 13 000 Kč). Konzole se na trh dostane v listopadu tohoto roku, ovšem Česká republika není na seznamu zemí, kde konzole bude jako první. Jak dlouho budeme čekat, to se zatím neví.

4 Komentářů

 1. Sebastian Hamet

  Microsoft logicky stáhl ocas, protože tohle byl propadák. Ani se nevědělo absolutně nic o novém PS4, a mezitím si Xbox One vysloužil pískot a bučení za přestřelené ceny… Jako fanoušek Xboxu (doteď), přiznávám, že PS vyhrálo zaslouženě na plné čáře….

  1. Dominik Zemko (Autor článku)

   On to zase takový propadák být nemusel. Přeci jen, poskytnutí vlastní herní knihovny dalším 10 lidem vypadá slušně. A přiznejme si, kdo z nás by měl takový problém nebýt alespoň jednou denně se svojí konzolí online – zvlášť když na letošní E3 bylo oznámeno hodně her s multiplayerovým módem. A co se ceny týče, ta stejně půjde za dva, tři měsíce dolů u obou konkurenčních konzolí.

   Podle mě to měl Microsoft zkusit. Ano, na začátku prodeje by ta čísla nebyla vysoká, ale pokud by lidé viděli, že to funguje, třeba by se obrátilo.

 2. Pingback: Na Steamu bude možné půjčovat hry z uživatelské knihovny | Prisma

 3. Pingback: Čeká nás revoluce v oblasti next-gen konzolí? | Prisma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *