Koronavirus infikoval i virtuální prostředí

Epidemie čínského koronaviru rozpoutala doslova celosvětové šílenství. Jestli oprávněně nebo ne, nechme na úvahách jiných. Jisté je, že této šíření této choroby se nevyhnulo ani virtuální prostředí internetu. Že to není možné?

Koncem letošního ledna zpravodajská agentura ČTK informovala o zjištění antivirového gigantu Kaspersky. Jeho experti vysledovali škodlivé proggramy šířící se prostřednictvím speciálně vytvořených webových stránek nebo e-mailů slibující návod, jak se nenakazit koronavirem.

Návod na ochranu před virem infikoval počítače

Od jeho objevení koncem roku 2019 se slovo koronavirus stalo jedním z nejvyhledávanějších hesel na všech světových internetových vyhledávačích. To nemohlo uniknout ani kyberzločincům, kteří na tomto prostém faktu postavili základy svého ďábelského plánu na ovládnutí světa.

Hackeři vytvořili řadu falešných webových stránek a rozeslali tisíce nevyžádaných e-mailů, které obsahují informace o koronaviru, který v současnosti hýbe světem. Stránky obsahují mimo textu také soubory ve formátu pdf, mp4 nebo docx. Jejich názvy napovídaly, že obsahují instrukce, jak se virem nenakazit, případně aktuální informace o jeho vývoji či autodiagnostické testy, pomocí nichž uživatel zjistí, zdali se už někde nenakazil.

Kaspersky varuje: nic nestahujte!

Plány kyberzločinců naštěstí zhatili odborníci firmy Kaspersky, producentem stejnojmenného antivirového softwaru. Ti podezřelé odkazy analyzovali a zjistili, že namísto slibovaných informací obsahují celou škálu nejrůznějšího škodlivého softwaru od trojských koní po počítačové červy.

Tyto programy neoprávněně přistupují k uloženým datům v počítači, které kopírují, upravují, blokují či mažou. Dokážou také rušit provoz počítačů nebo celých sítí. Jedno neuvážené kliknutí tak může shodit celou firemní síť a vydat její obsah útočníkům na milost.

Kaspersky proto důrazně doporučuje uživatelům internetu, aby přemýšleli o tom, na které odkazy klikají a těm podezřelým, které slibují až příliš exkluzivní informace, se raději vyhnuli. Samozřejmostí by měl být nainstalovaný a aktualizovaný účinný antivirový program.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *