Hackeři skupují domény o koronaviru. Šíří tam viry i podvodné informace

Na strachu ze šířící se epidemie koronaviru se snaží vydělat i hackeři. V posledních týdnech byl zaznamenán trend, že skupují domény, které se této nemoci týkají. Prostřednictvím stránek, které se tváří jako pomoc pro nakažené nebo ty, kteří se nákazy obávají, pak počítače „obětí“ infikují škodlivými viry.

Domény o koronaviru rostou jako houby po dešti

Počet stránek s touto tematikou od konce roku dramaticky stoupnul. Zatímco na konci roku 2019, kdy se koronavirus teprve začínal šířit, se registrovaly maximálně desítky domén týkajících se této nakažlivé nemoci, dnes jich již na internetu najdeme minimálně tisíc a jejich počet se každý den zvyšuje. Je to logické – žádné jiné téma není aktuálně tak globálně propírané, a kam jinam by se lidé obraceli pro potřebné informace – samozřejmě na internet. Návštěvnost těchto domén je tedy skutečně vysoká, a právě toho hackeři umí chytře využít.

Je samozřejmě nutné upozornit, že ne všechny domény patří výhradně počítačovým pirátům, ale podstatná část z nich již ano. Hackeři dobře vědí, že informace o nemoci jsou vyhledávaným tématem a že řada lidí zabloudí i na jejich stránky. Tam je však bude čekat nepříjemné překvapení – nejen že se o nákaze pravděpodobně nedozví nic převratného, ale ještě se jejich přístroj může „nakazit“ škodlivými kódy.

Nefungující test za velké peníze

Příkladem takové webové stránky může být například doména Vaccinecovid. Poprvé byla vytvořena 11. února 2020 a byla zaregistrována v Rusku. Tento web nabízí prodej údajně nejlepšího a nejrychlejšího testu na detekci koronaviru. Cena tohoto zázračného zařízení se pohybuje okolo 7 tisíc českých korun. Důvěřivé, a hlavně vystrašené lidi, může taková nabídka zlákat, ale logicky uvažující člověk musí vědět, že jde o jasný podvod. Zejména starší lidé, kteří jsou navíc koronavirem nejvíce ohroženi, ale mohou naletět a něco podobného si za takto přemrštěnou cenu koupit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *