Prestižní soutěž inovací dronů vyhráli Češi z ČVUT

Studenti z Českého vysokého učení technického v Praze znovu excelovali. Ve spolupráci s americkými kolegy zvítězili v mezinárodní robotické soutěži kreativních robotických inovací. Díky svému pronikavému vítězství se jejich projekt stane součástí národní expozice výstavy EXPO 2020 v Dubaji.

Mezinárodní soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge se konala 25. února 2020 ve Spojených arabských emirátech hostila celkem 31 soutěžních univerzitních týmů, které se utkaly v pokročilých inovacích klíčových robotických technologií. Za své vítězství v jedné z disciplín byli výzkumníci odměněni částkou 250 000 dolarů.

Drony stavěly zeď a hasily požár

Český tým multirobotických systémů z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) vedený Dr. Martinem Saskou ve spolupráci s výzkumníky z univerzit v americké Pensylvánii a New Yorku předvedl robotické drony, které pokořily své soupeře ve třech disciplínách.

Za úkol měly autonomně bez zásahu svých tvůrců detekovat a likvidovat cíle v podobě nafukovacích balonků, sbírala barevné cihly a vzájemně spolupracovaly na stavbě předem definované zdi a nakonec dokonce hasily požár.

Vrcholem soutěže byl závod Grand Challenge,  což byla kombinací všech tří předchozích disciplín, jenže s vyšší obtížností a v omezeném čase. Češi v tomto velkém finále získal zlatou medaili, čímž se postavili do čela těch nejlepších mezinárodně uznávaných akademických a výzkumných institucí. světa.

Předčili kolegy z Německa, USA i Japonska

Díky tvrdé práci a usilovné přípravě předvedl Český tým výkon, nad kterým mnozí jejich kolegové kroutili hlavou. Podle slov proděkana FELu Oldřicha Starého se čeští konstruktéři robotů se soutěžními úkoly vypořádali za pomoci zajímavých technických řešení, díky nimž zvládli mnohá úskalí, s nimiž si jejich konkurenti neporadili.

A nebyli to žádní nováčci.. Češi se utkali se zástupci z univerzit v Curychu, Georgie, Tokya Carnegie nebo Virginie. Právě ve schopnosti reagovat na situaci a přizpůsobit jí své řešení, vidí klíčovou výhodu vítězného týmu.

Finální prezentace českých dronů se zúčastnil také generální komisař účasti ČR na Všeobecné výstavě EXPO 2020, který byl z úspěchu českých studentů doslova nadšený a uvedl, že si bez jejich účasti nedovede letošní českou expozici v Dubaji představit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *