Apple dostal ve Francii pokutu ve výši 25 milionů eur. Zpomaloval své iPhony

Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů uložil společnosti Apple pokutu ve výši 25 milionů eur, tedy v přepočtu asi 626 milionů korun. A za co? Prý kvůli úmyslnému zpomalování svých telefonů iPhone.

Nefér přístup ke spotřebitelům

Zpomalovat iPhony se starší baterií začal výrobce už na konci roku 2017. Krátce na to byla tato informace potvrzena i vedením společnosti s tím, že se jedná o záměrný krok. Operační systém totiž dokáže sám vyhodnotit stav akumulátoru a snaží se zabránit neočekávaným vypnutím. Proto v případech, kdy není baterie již ve stoprocentní kondici, sníží výkon natolik, aby „uživatel nebyl omezován v práci“. Jenže podle uživatelů nešlo o náhodné vypnutí telefonu, ale spíše se jednalo o ztrátu výkonu, se kterou nebyla řada majitelů iPhonů spokojena. Podle francouzského úřadu však podnik o této funkci dostatečně neinformoval samotné uživatele, kvůli čemuž si mohli někteří zbytečně pořídit nové telefony, které byly rychlejší. Jednalo se tedy o klamavou praktiku vůči spotřebitelům, kteří tak byli nuceni zbytečně utratit peníze za nový přístroj, když jejich starý byl úmyslně zpomalován.

Funkci lze vypnout

Pod vlnou kritiky Apple již dříve zahrnul do systému možnost tuto „ochrannou funkci“ vypnout, ale to evidentně nebylo bráno jako polehčující okolnost při vyměření pokuty. Vypnutí této funkce mohou uživatelé realizovat prostřednictvím položky zvané Kondice baterie, ve které se také přesně dozvědí, jak baterie vlivem používání telefonu zestárla. Ve chvíli, kdy akumulátor není v nejlepší kondici, zobrazí se v této nabídce vypínač omezovací funkce. Pokud tedy uživatelé novějších smartphonů mají pocit, že jejich přístroj je zbytečně pomalý, mohou funkci jednoduše vypnout, nebo si koupit nový akumulátor. Samozřejmě mohou nahradit i celý přístroj, ale jejich rozhodnutí by mělo být založeno na pravdivých informacích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *