Nvidia Shield vyjde ještě tento měsíc

Připravovaná konzole Shield od společnosti Nvidia měla původně vyjít 27. června. Datum vydání ale bylo posunuto na neurčito. Dnes už ho ale známe.

Podle oficiálního vyjádření byl odklad nezbytný a velmi těžký, důvodem byly mechanické součástky třetích stran. Těžko si pod tím něco představit, vždy je lepší chybu svést na někoho neurčitého mimo firmu, kvůli marketingu pochopitelně. Konzole už se ale normálně vyrábí a Nvidia konečně oznámila nové definitivní datum vydání. Komerční verze konzole Shield bude v prodeji už 31. července 2013, to jest za pár dní. Zhruba před měsícem navíc Nvidia snížila maloobchodní cenu konzole z 349 dolarů (zhruba 6 900 Kč) na 299 dolarů (zhruba 5 900 Kč), potěšující zpráva.

Nvidia Shield

Konzole Nvidia Shield je postavena na SoC Tegra 4 (4x ARM Cortex-A15 a Nvidia Geforce GPU s 72 stream procesory). Je osazena 5″ kapacitním dotykovým displejem s rozlišením 1280 x 720 px, což nám dává ne příliš vysokou jemnost 294 ppi, 16 GB vnitřní paměti a 2 GB paměti operační. Ke komunikaci poslouží Wi-Fi standardu 802.11n s 2×2 MIMO anténami pro streamování PC her, Bluetooth 3.0. Potěší mini-HDMI výstup a integrované reproduktory. Samozřejmě je přítomno ergonomické ovládání.

Konzole běží na operačním systému Google Android 4.0, který je na rozdíl od konkurenční Androidí konzole OUYA upraven. Má přístup do Google Play a dokáže fungovat jako bezdrátový přijímač a ovladač. Stačí na PC s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX zapnout podporovanou hru a můžete hrát na Nvidia Shield. Veškeré výpočty běží na PC, konzole slouží jen pro příjem obrazu, zvuku a k ovládání hry.

Celá konzole je výsledkem experimentu společnosti Nvidia, která se chce odprostit od závislosti na tradičních PC, smartphonech a tabletech. Nová primárně herní konzole umožní hrát tradiční PC hry mimo PC v pohodlí domova. Ale že by tato první generace Nvidia Shield měla zaznamenat velký úspěch? Řešení je to jistě pěkné a revoluční, nikdy předtím nešlo hrát PC hry mimo PC. Ale jak asi musí být příjemné hrát PC hru na malém 720p displeji? Rozhodně moc ne. Vývoj jde však rychle dále, nové generace jistě přijdou, a v budoucnu se Nvidia třeba postaví zavedeným značkám jako třeba Nintendo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *