Kam se v obchodech poděly kamery a fotoaparáty? Za jejich likvidací nestojí jen chytré telefony

Starý fotoaparát a filtr

Pamatujete si na časy, kdy jste v obchodech mohli vidět širokou nabídku fotoaparátů a kamer? Dnes už je to spíše vzácnost. Má vůbec současná generace motivaci takový sortiment nakupovat? Trh s kamerami a fotoaparáty se během posledních deseti let extrémně zmenšil a zaznamenává jen velmi nízké prodeje. Mohou za úpadek tohoto zboží jen chytré telefony?

Chytré telefony pohltily širokou škálu elektroniky

Za hlavního viníka jsou považovány chytré telefony. Před jejich rozvojem byl velký zájem o kamery a malé stylové digitální fotoaparáty, které se snadno vejdou i do kapsy. Když se začaly zdokonalovat fotoaparáty telefonů, náhle bylo zbytečné si na dovolenou nebo narozeninové oslavy brát fotoaparát, když vám stejnou funkci umožní i telefon. Navíc, z telefonu lze fotky snadno odesílat či sdílet na sociálních sítích. Stejným způsobem rozvoj chytrých telefonů zlikvidoval MP3 přehrávače, diktafony, přenosná rádia a různé další přístroje. Nezmizely však úplně, telefony jsou sice všestranné, ale nedokáží se vyrovnat profesionální technice, díky které trh přežívá. Viděli jste snad profesionálního fotografa nebo kameramana pracovat jen se smartphonem?

profesionální fotograf

Konec rozvoje

Jedním z dalších důvodů, proč zájem o fotoaparáty a kamery klesl, je ten, že dosáhly určitého stupně vývoje. Aby se mohl nějaký sortiment neustále prodávat, je třeba ho vylepšovat. Uživatelé tak mají potřebu kupovat stále lepší přístroje. Tuto techniku již nelze příliš vylepšovat, zasekla se tak na evolučním vrcholu a s tím se ztratil zájem neustále nakupovat lepší modely. Uživatel si koupí kvalitní přístroj a nemá potřebu ho upgradovat, pořídí si nový teprve, když o starý přijde.

Digitální fotoaparát v ruce

Sociální média změnila pohled na fotografii

Zájem o fotografování neklesá, díky sociálním sítím se naopak zvyšuje. Změnil se však význam fotografií, jsou zaměřeny spíše na samotného fotografa než na obsah fotografie. Pro zveřejnění fotky na sociálních sítích se nedbá tolik na dokonalost fotografie, vysoké rozlišení a kvalitu. Kvantita dnes předčí kvalitu, lidé mají zahlcené telefony a počítače mnoha fotografiemi, které však nemají již zdaleka takovou uměleckou formu jako dříve.

Sortiment, který nikdy nezmizí

Ačkoliv se trh fotoaparátů a kamer smrsknul, nezmizel a nikdy nezmizí. Svědčí o tom i skutečnost, že jsou někteří lidé sentimentální a kupují i analogové fotoaparáty, které se opravdu stále vyrábí. I když dnes fotí telefonem každý, řada lidí vnímá fotografii jako umělecký prvek. O přežití této techniky se postarají přinejmenším lidé z oboru, protože vědí, že profesionální technika je stále na vyšší úrovni a pro práci kameramanů i fotografů je nenahraditelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *