Jak správně zálohovat (nejen) firemní data?

data

Žijeme v době, kdy jsou data extrémně důležitým firemním majetkem, který je potřeba střežit jako oko v hlavě. Mnoho firem si ale jejich důležitost bohužel uvědomí až ve chvíli, kdy o ně přijde. Přečtěte si, proč je záloha dat tak důležitá a jak ji ve firmě nejlépe provádět.  

Stejně jako peníze ukládáte na zabezpečený účet u důvěryhodné banky a nenecháváte je válet v krabici v rohu kanceláře, je třeba zabezpečovat i firemní data. Naprostým základem zabezpečení je pak záloha dat. Tedy ukládání (alespoň všech důležitých) dat na více úložišť než jen na váš pevný disk v počítači. 

Proč jsou data pro firmu tak důležitá? 

Data jsou vašim zdrojem informací. Obsahují firemní know-how, procesy, postupy a strategie, informace o zákaznících, produktech a službách, o všech akvizicích, transakcích a finančních plánech. Ale i smlouvy a zákonem dané požadavky (například souhlasy se zpracováním osobních údajů apod.).  

Teď si představte, že byste o tohle všechno přišili. Ať už v důsledku hackerského útoku, technických výpadků, nebo třeba kvůli vyhoření budovy či jiné nehodě. Přijít o tato data i na několik dní může znamenat pro firmu velké ztráty. Úplná ztráta firemních dat může být pro společnost téměř likvidační. 

Jaké jsou možnosti zálohy dat? 

K zálohování dat můžete použít fyzické firemní disky nebo zálohovací server, kam budete pravidelně data ukládat, tento postup je ale velmi zdlouhavý a nepraktický. Jiným řešením je zálohování pomocí SAN (Storage Area Network) nebo NAS (Network Attached Storage). Dedikovaná zálohovací zařízení mohou vyjít poměrně draho a pokud nejste opravdu velká společnost, asi se vám nevyplatí. 

Nejlepším i nejjednodušším řešením je záloha dat do cloudu. Pokud si vyberete spolehlivého poskytovatele, máte jistotu, že jsou vaše data chráněná před hackerskými i fyzickými útoky a nehodami. Když jste napojeni na cloud, probíhá automatická záloha dat, takže nemusíte na nic myslet a máte jistotu, že se data ukládají na bezpečné místo. 

Výhody zálohy dat do cloudu 

Kromě toto, že záloha probíhá automaticky, je tu také snadná obnova dat, která třeba nedopatřením vymažete. Datové centrum, kde jsou cloudová data uložená na fyzických serverech, je skvěle zabezpečené a vybavené, nemusíte se tedy starat o kyberbezpečnost ani o ochranu proti zlodějům nebo požáru, ale ani o údržbu serverů. Vše řeší poskytovatel

Záloha dat je uložená na jiném místě (tj. v datacentru mimo vaši firmu), tudíž, kdyby došlo k nějakým poškozením budovy apod., máte jistotu, že jsou zálohy v pořádku. Samo datové centrum pak udržuje záloh dokonce několik, aby mohlo stoprocentně garantovat, že o svá data nepřijdete. 

Pravidla zálohování 

Pokud se rozhodnete zálohu dat provádět ve vlastní režii bez použití cloudu, držte se následujících pravidel: 

  • Projekty, na kterých se aktivně pracuje, zálohujte pravidelně. Klidně na každodenní bázi. Pokud se na něčem pracuje jen jednou měsíčně (příkladem jsou třeba výplatnice zaměstnancům), stačí záloha také jednou za měsíc. Jinak ale nic nepodceňte. 
  • Zálohy kontrolujte. Ujišťujte se, zda jsou data v pořádku a dají se snadno obnovit. 
  • Stejně jako se provádí požární cvičení, trénujte nanečisto i scénáře obnovy dat. Tak zjistíte, kde máte mezery a zda nejsou potřeba nějaká vylepšení. 
  • Držte se pravidla 3-2-1. Tedy že při zálohování vytvoříte tři kopie dat, které umístíte na dvě úložiště a z nichž jedno bude na jiné fyzické lokalitě. 

Pokud se vám to ale zdá příliš komplikované a nejste si jistí, zda byste zálohu dat zvládli provádět správně, raději kontaktujte poskytovatele cloudu a využijte služby datového centra. Je to opravdu nejjednodušší a zároveň spolehlivý způsob, jak předejít ztrátě dat. 

Zdroj obrázku: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *