Huawei cílí na Evropu. Chce zde vybudovat novou továrnu pro 5G

Čínská společnost Huawei Technologies je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a nyní začíná svou pozornost obracet směrem k Evropě. Ráda by na evropském území otevřela první továrnu na výrobu komponentů pro sítě páté generace (5G). 5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat.

Expanze do Evropy

Šlo by v podstatě o historický moment, kdy by se výroba těchto telekomunikačních zařízení poprvé přesunula mimo území Číny. Konkrétnější informace vedení společnosti neposkytlo, ani nenaznačilo, ve které zemi by se případná továrna mohla nacházet. Podle slov Předsedy správní rady firmy Liang Chua je vše v jednání a uskutečnění jejich plánu může přijít velmi rychle.

Pozor na špionáž

Huawei se v posledních letech potýká s vážnými obviněními týkající se toho, že údajně poskytují vyzvědačské služby pro čínskou vládu. Zejména Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže, což Huawei zarytě odmítá. Washington firmu vyloučil z budování 5G sítí a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. USA také zařadily Huawei na černou listinu. To znamená, že americké podniky si musí obstarat zvláštní povolení, jestliže chtějí Huawei dodávat své produkty.

Ani Česko nezůstalo tváří tvář těmto obviněním nečinné. Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Apelovali na zákazníky, aby k softwaru těchto společností přistupovali opatrně a pokud možno se jejich používání vyhnuli. Zároveň dodali, že to neznamená, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že mohou být zneužity. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury znamená vysokou hrozbu. Podle čínských zákonů totiž musí i čínské soukromé společnosti spolupracovat s vládou na shromažďování informací. Konkrétní bezpečnostní rizika jsou aktuálně věcí dalšího šetření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *