Populární PlayStation slaví 25. narozeniny. Jeho popularita stále neklesá

Letos PlayStation oslavil již 25 let své existence na trhu. Novinku tenkrát uvedla na trh japonská společnosti Sony a její začátky byly skutečně revoluční. Na herní konzoly se stály dlouhé fronty v obchodech a za první měsíc se prodalo přes 300 tisíc kusů. Stejný úspěch slavila i po svém uvedení v Evropě a v USA. Nejlepší na tom ale je, že PlayStation ani po čtvrtstoletí neztrácí své příznivce a nyní se vyvíjí již pátá generace tohoto přístroje, která má na trh vstoupit ke konci roku.

Nápad za miliony

Za vývojem nového zařízení u Sony stál jediný muž, elektrotechnický inženýr Ken Kutaragi. Velký potenciál takového vynálezu si uvědomil, když sledoval svou dceru, který byla nadšenou uživatelkou herní konzole Nintendo. Jenže Sony se zpočátku do nového projektu příliš investovat nechtělo. Byli k nápadům Kutarangiho dost zdrženliví, a ten došel až tak daleko, že – ač stále zaměstnanec Sony – pro Nintendo v tajnosti vyvinul zvukový čip pro novou generaci herního zařízení. Vedení firmy samozřejmě nebylo z jeho počínání vůbec nadšeno, ale díky podpoře z vyšších pozic se mu podařilo se ve firmě udržet, a nakonec tak uskutečnil svou myšlenku.

Spolupráce, která neskončila slavně

Sony na vývoji zpočátku spolupracovalo s Nintendem, které tehdejší trh s konzolemi doslova ovládalo. Jenže záhy se objevily potíže. Mimo jiné i proto, že zatímco Nintendo své hry prodávalo na speciálních cartridgích, inženýři ze Sony pracovali na použití kompaktních disků, tehdy už běžně užívaných pro prodej hudby. Vzájemné spolupráce tedy brzy na to skončila. Plány na vytvoření zcela vlastní konzole bez Nintenda či jiného společníka schválilo vedení Sony teprve začátkem roku 1993. A stále před nimi především velký úkol – připravit hry pro novou platformu, ve které už nefigurovaly catridge používané u Nintenda. Vše ale proběhlo dle plánu a na začátku roku 1994 vstoupil na trh nejen PlayStation, ale také hry na CD. A dodnes slaví úspěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *