Google zmapuje nejvyšší budovu světa

Tým Google Street View byl vyslán do Dubaje, aby za pomoci dostupných technologií zmapoval nejvyšší člověkem postavený objekt – dubajský mrakodrap Burj Khalifa.

Pro Google to byla dvojí premiéra. První premiérou bylo to, že Google ještě nikdy nepoužil Street View pro zachycení mrakodrapu. Druhou, možná významnější událostí, bylo první použití Street View v arabském světě, kdy dříve neměl Google možnost zejména díky vyhrocené a nedořešené politické situaci na tamějším území.

Důležitou složkou bylo vybavení. Google zvolil osvědčený Trekker spolu s Trolley (neboli vozíkem). Trekker označuje nositelný batoh, který je na svém vrcholu vybaven 15 objektivy. Rozmístění objektivů umožňuje pozdější vytvoření panoramatických 360° snímků. Zatímco Trekker se používá zejména v exteriéru, Trolley svou funkci plní hlavně v interiéru. Jedná se o mobilní druh vozíku s malými rozměry, který se snadno vejde do dveří a lehce dokáže překonat prahy.

Mrakodrap Burj Khalifa se nachází v části Downtown Dubai, jeho zhotovení stálo 1,5 miliard dolarů (zhruba 29,5 miliard Kč) a nachází se v něm centra světoznámých hotelů i nákupní střediska. Díky projektu Googlu mohou uživatelé tuto megalomanskou stavbu, která má přes 160 pater, navštívit. Prohlídka zahrnuje návštěvu terasy ve 124. patře budovy, dále 163. patra – nejvyššího obsazeného patra na světě – a projížďku nejrychlejším výtahem pohybujícím se rychlostí 35 km/h.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *