Zahájení oficiálního prodeje konzole OUYA

Do obchodů dorazila první konzole nové generace. Jedná se o konzoli OUYA, její autoři však nehodlají konkurovat konzolovým gigantům.

Konzole OUYA rozhodně nebude něčím, co u našich televizorů nahradí Xbox či PlayStation –  o to se ani nesnaží. Autoři této konzole se snaží o zcela jiný přístup ke hráčům, ale i vývojářům. Stojí totiž na systému, který umožňuje všem jejím uživatelům využívat vývojářskou sadu zcela zdarma a navíc nahrávat vlastní aplikace a hry. Celá konzole se pak dá skutečně prohlédnout do posledního šroubku a autoři se nebrání ani různým flashům.

OUYA stojí na systému Android verze 4.0, takže všechny aplikace, které momentálně běží na našich smartphonech či tabletech, poběží i na nové konzoli. Co se hardwarových specifikací týče, OUYA běží na Tegra 3 procesoru s frekvencí 1,6 GHz, disponuje 8 GB flashové paměti, která se však dá rozšířit o USB flash disk, standardním HDMI konektorem, vstupem USB 2.0, vstupem pro mini USB a Ethernetovým portem. Dohromady vlastně konzole není silnější, než leckterý tablet, ovšem vzhledem k neustálým updatům se dá očekávat její další zlepšování.

Všechny aplikace, které na konzoli najdeme, jsou a budou zdarma. V základu je možnost si v těchto chvílích vybrat ze 176 her, mezi kterými najdeme například Final Fantasy 3 či Beast Boxing Turbo. Ovšem paleta her se rozšiřuje díky vývojářským možnostem konzole, kdy sami hráči tvoří obsah. Nic navíc nebrání nahrání vlastní aplikace přes flash disk, tudíž jsou možnosti hraní omezené jen platformou Android.

OUYA by navíc mohla přinést standard v používání gamepadů pro systém Android. Ne každá hra pro Android podporovala ten jistý ovladač, tudíž v tomhle byl u hraní na této platformě trochu problém. Ovšem OUYA tento problém odstraňuje díky svému gamepadu, který je samozřejmě plně kompatibilní se všemi hrami, které na konzoli vznikají. Ten je bezdrátový, obsahuje dvě analogové páčky, d-pad, 8 tlačítek a systémové tlačítko, navíc na jeho přední straně najdeme i touchpad například pro používání prohlížeče. Co je zvláštností, je, že ovladač ke svému chodu využívá 2 tužkové AA baterie.

Okolo konzole se již od začátku vytvořila silná komunita lidí, protože celý projekt je financován z kampaně na Kickstarteru. A právě tato široká komunita byla schopna jen v předobjednávkách většinu vyrobených konzolí zakoupit. OUYA už je tedy vyprodaná jak na Amazonu, tak v obchodě GameStop, několik kusů je ještě možné koupit v Best Buy či Targetu. Samozřejmě je možné konzoli zakoupit i na oficiálních stránkách výrobců, ovšem zákazníci musí počítat s delší doručovací dobou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *