Google spustil nástroj k předpovídání povodní, který již pomohl při předčasných evakuacích v Chile

Screenshot nástroje Flood Hub

Google nepoužívá pouze satelitní data a strojové učení, aby vám pomohl najít oblíbené jídlo ve městě, které navštěvujete, ale aktivně chrání rozvojové země před záplavami. Letos v srpnu byly chilské oblasti Constitucion a Maule svědky ničivých záplav, které zanechaly tisíce bezdomovců. Mnohým se ale podařilo sbalit nejdůležitější věci a evakuovat se, protože Google prostřednictvím svého modelovacího nástroje Flood Hub rozeslal varování 2 dny před záplavami.

Flood Hub jako řešení pro předpověď povodní

Říční povodně, u kterých silné deště způsobí, že se řeky vylijí z břehů, se dějí po celém světě neustále a jsou tak trvalým problémem. Dlouho se považovalo za nemožné je předvídat kvůli množství faktorů, které přesahovaly jednoduché zprávy a předpovědi počasí, jako je složení půdy, topografie, potenciální selhání infrastruktury a tak dále.

„Svým způsobem to byl opravdu takový měsíční záběr,“ řekl Yossi Matias, viceprezident pro inženýrství a výzkum ve společnosti Google. „Můžeme použít strojové učení a další technologie, abychom se pokusili předpovídat povodně s určitou úrovní přesnosti, která by byla cenná?“

Odpověď zní ano. Flood Hub byl spuštěn v roce 2018 v Indii a stal se účinným pomocníkem, který dokáže včas varovat. Základní jednotkou analýzy v tomto nástroji jsou tisíce podrobných satelitních snímků vodních toků, které mohou vytvořit topografické pochopení toku řeky a shromáždit vědecké informace o záplavách, složení půdy, historii eroze a tak dále. To je následně zpracováno v programu hlubokého učení, který vytváří modely záplav na základě přidání předpovědí počasí a údajů o srážkách.

Výsledkem je to, čemu říkají globální hydrologický model, který se posledních pět let používá v desítkách zemí a nedávno byl představen v USA a Kanadě. V tomto monzunovém období v Indii a Bangladéši rozeslal Flood Hub 45 milionů výstrah.

„Umožnilo nám to poskytovat informace o předpovědi povodní i v místech, kde jsou historická data poměrně vzácná,“ řekl Matias Adele Peters z časopisu Fast Company Magazine, který o nástroji informoval.

„Například jsme ve 23 zemích v Africe, z nichž mnohé ve skutečnosti nemají dostatek dat, ale protože se můžeme naučit vzorce povodní a poté je zmapovat na místa, která mají určité podobnosti, umožňuje jim to dostat na správnou úroveň kvality, kterou jsme potřebovali.“

Flood Hub může používat kdokoliv, níže můžete vidět screenshot konkrétního místa, pro které byla vydána výstraha:

Ukázka z nástroje Flood Hub

Když Flood Hub předpovídá blížící se povodeň, má různé způsoby, jak vysílat výstrahy. Některé země dostávají upozornění přímo na své telefony podobně jako systém Amber Alert v USA, ale v jiných případech se zasílají vládním ministerstvům, která mohou používat své vlastní komunikační linky, a to dokonce tak daleko, že klepou od dveří ke dveřím nebo rozesílají WhatsApp zprávy.

Google také navázal partnerství s nevládní organizací pro obnovu po havárii s názvem Give Directly, která je průkopníkem platformy, která jim umožňuje posílat peníze přímo lidem, kteří dostávají varování o evakuaci Flood Hub, a poskytuje jim finanční prostředky na přemístění.

Obrázky: Screenshoty z nástroje Flood Hub

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *