Google nyní může odstraňovat výsledky vyhledávání, které vás „doxují“

macbook a Google

Ne každému by bylo příjemné, kdyby si ho lidé mohli na internetu dohledat podle jeho telefonního čísla, adresy nebo jiných osobních údajů. Google říká, že rozšiřuje typy osobních údajů, které odstraní z výsledků vyhledávání, aby zahrnovaly věci, jako je vaše fyzická adresa, telefonní číslo a hesla. Dříve tato funkce většinou pokrývala informace, které by někomu umožnily ukrást vaši identitu nebo peníze – nyní můžete požádat Google, aby přestal zobrazovat určité adresy URL, které odkazují na informace, které by mohly někoho zavést k vám domů nebo mu poskytnout přístup k vašim účtům.

Co všechno může Google odstranit:

Podle blogového příspěvku Google dává lidem nové možnosti, protože „internet se neustále vyvíjí“ a pokud jeho vyhledávač poskytne vaše telefonní číslo nebo domácí adresu, může to být nepříjemné a nebezpečné. Zde je seznam druhů informací, které může Google odstranit:

  • Identifikační čísla (ID)
  • Čísla bankovních účtů
  • Čísla kreditních karet
  • Obrázky ručně psaných podpisů
  • Obrázky ID dokumentů
  • Vysoce osobní, omezené a oficiální záznamy, jako jsou lékařské záznamy
  • Osobní kontaktní údaje (fyzické adresy, telefonní čísla a e-mailové adresy)
  • Důvěrné přihlašovací údaje

Podle stránky podpory Google také odstraní věci jako „nesouhlasné explicitní nebo intimní osobní obrázky“, pornografické deepfakes nebo Photoshopy s vaší podobiznou nebo odkazy na stránky s „vykořisťovatelskými praktikami odstraňování“.

Už žádný doxxing?

Google již zavedl zásady, které lidem umožňují odstranit osobní údaje, které byly sdíleny se zlým úmyslem, což je akt běžně známý jako doxxing. Tato změna zásad však vyžaduje méně úsudku – namísto toho, aby se zaměstnanec společnosti Google musel podívat na zaslané odkazy a nějakým způsobem určit, zda by způsobily škodu, nyní bude muset společnost Google rozhodnout, zda jsou informace ve veřejném zájmu. Podle jeho FAQ tato osoba určí, zda jsou informace v odkazu „hodnotné pro zprávy“, „odborně relevantní“ nebo zda pocházejí od vlády; všechny věci, o kterých by mohlo být mnohem snazší rozhodnout, než se snažit zjistit, proč bylo zveřejněno telefonní číslo.

Doxxing otravoval život mnoha lidem.

Společnost má stále postup pro řešení skutečného škodlivého doxxingu, pokud, řekněme, vaše telefonní číslo bylo sdíleno „se zlými úmysly, výhružkami nebo obtěžováním“. Když vyplňujete žádost o odstranění osobních údajů, je zde otázka, zda si myslíte, že tomu tak je. Formulář vás také požádá, abyste Googlu poskytli seznam adres URL, které odkazují na osobní údaje, a také vyhledávací stránky, které tyto odkazy zobrazují. Po odeslání žádosti Google vyhodnotí odkazy a určí, zda jsou relevantní pro veřejnost. Pokud se Google rozhodne, že by měly být odkazy odstraněny, říká, že se buď nezobrazí pro žádný vyhledávací dotaz, nebo že se nebudou zobrazovat při vyhledáváních obsahujících vaše jméno.

Zdá se, že Google používá poměrně vysokou laťku pro to, co se počítá jako osobní identifikační údaje, což jej trochu odlišuje od systémů, které musel zavést v místech, jako je EU, aby vyhověl takzvaným pravidlům o právu být zapomenut. Tyto zákony umožňují lidem požadovat odstranění odkazů, které považují za nelichotivé nebo irelevantní, což v tomto případě neplatí – pravidla, která dnes Google přidal, se týkají pouze odkazů na velmi citlivé informace.

Obrázky: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *