Giganti chtějí odhalit žádosti NSA

Technologičtí giganti světa chtějí větší transparentnost národní bezpečnostní agentury NSA, zejména kvůli nedávným únikům, jež škodí reputaci zúčastněných firem.

Kvůli rostoucí kontrole americké vlády nad zpracováváním digitálního soukromí svých občanů chtějí technologičtí obři vytvořit koalici firem a organizací v rámci technologického a neziskového světa, a zaslat společný dopis vládě USA. Nově vzniklá aliance bude mít zejména dva urgentní požadavky na americkou vládu.

Zaprvé, všichni signatáři zaslaného dopisu chtějí možnost pravidelně informovat své uživatele / zákazníky o počtu vládních požadavků týkajících se jejich dat, počtu konkrétních osob zapojených do těchto požadavků, a kolik z těchto žádostí jsou na konkrétní komunikace, či konkrétní data uživatelů.

Zadruhé, dopisem vyzývají vládu USA, aby poskytovala větší transparentnost o svých žádostech, respektive žádostech NSA a dalších zúčastněných, týkajících se soukromých informací uživatelů.

Pod dopis se podepsalo 65 společností, investičních firem a neziskových organizací. Vyjmenujme ty největší v IT: Apple, Google, Facebook, Microsoft, Twitter, Yahoo, Tumblr, AOL. Zmíněné firmy zkrátka chtějí zveřejnit údaje o vládních bezpečnostních složkách a o tom, jak a jak často vláda tyto orgány používá, dále chtějí informované veřejné diskuse o vhodnosti těchto orgánů a o správnosti jejich využití, případně zneužívání v rámci základních lidských práv a svobod.

Závěrem připomeňme zprávu o spolupráci Microsoftu s NSA, kterou jsme Vám přinesli v předchozím článku. O celé záležitosti vás budeme i nadále informovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *