NSA má přístup k Skypu a SkyDrive

Tajné dokumenty NSA odhalují detaily hluboké spolupráce s firmou Microsoft, Google a dalšími světovými IT firmami v rámci programu PRISM.

Ve čtvrtek deník The Guardian oznámil obdržení dokumentů prokazujících velmi úzkou spolupráci firmy Microsoft s americkými zpravodajskými službami, včetně NSA (Národní bezpečnostní agentura) v rámci tajného programu PRISM. Zpráva konkrétně hovoří o tom, že přímo Microsoft poskytl pomoc NSA v překonání vlastního šifrování. Dle zprávy agentura může zachycovat webové konverzace a e-maily na portálu Outlook.com. Také zmiňuje, že agentura měla přístup už i k předchůdci Outlooku, Hotmailu. Microsoft také umožnil přístup ke službě SkyDrive, která v současné době čítá více než 250 milionů uživatelů z celého světa.

Dále dokumenty ukazují, že Microsoft spolupracoval bez limitů s FBI v zachycování potenciálně nebezpečných e-mailových schránek služby Outlook.com. Divize společnosti Microsoft, Skype, s bezpečnostními agenturami spolupracuje, umožňuje jim v rámci programu PRISM shromažďovat videokonverzace a samozřejmě audio hovory. Veškeré údaje zachycené FBI jsou běžně sdílené s CIA.

The Guardian zejména poukazuje na skutečnost, že Microsoft v dubnu zahájil marketingovou kampaň s názvem „Vaše soukromí je naší prioritou“, ve které zdůrazňuje svůj závazek k zachování soukromí svých uživatelů. Také Skype se zavazuje k respektování soukromí a důvěrnosti při zpracovávání osobních údajů, provozních údajů a obsahu komunikace, jinými slovy se Skype zavazuje, že veškeré údaje a komunikace ve službě Skype nebudou poskytnuty žádné třetí straně. To ovšem nekoresponduje s interními dokumenty NSA, jež naznačují dlouhodobou pokračující a hlubokou spolupráci.

Poslední dokument z divize NSA SSO (Special Source Operations) zobrazuje detaily o všech programech zaměřených na americké komunikační systémy prostřednictvím firemních partnerství, včetně spolupráce v rámci tajného vládního programu PRISM. The Guardian na základě těchto dokumentů sestavil chronologický přehled zobrazující kdy, a jak Microsoft spolupracoval s NSA. Jako příklad uvádí napojení na Outlook.com už 12. 12. 2012, 2 měsíce před spuštěním veřejné betaverze. Skype se do programu PRISM přidal už v únoru 2011, 8 měsíců před zakoupením společností Microsoft. Počátek spolupráce byl zahájen už v listopadu předešlého roku.

Aby se nenesla všechna špína na Microsoft, je nutné připomenout, že Google byl do programu PRISM zapojen společně s Facebookem už v roce 2009. Yahoo! zároveň s Microsoftem v roce 2007, AOL a Skype v roce 2011 a Apple minulý rok. Míra spolupráce je u všech firem velmi podobná.

Na úplný závěr je potřeba zmínit, že Microsoft pochopitelně v oficiálním prohlášení jakékoliv poskytování přístupu, či jen údajů ze služeb Outlook, SkyDrive nebo Skype popírá.

1 Komentář

  1. Pingback: Giganti chtějí odhalit žádosti NSA k zpřístupnění svých dat | Prisma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *