Francouzi řekli ne tweetům o Židech

Antisemitské narážky jsou nemístné kdekoli na světě, ovšem francouzská vláda proti nim začala nekompromisně bojovat i na populární sociální síti Twitter.

Twitter se po jednáních s francouzskými úřady rozhodl předat příslušným orgánům tweety, které byly antisemitsky a rasově podbarvené. Jedním z příspěvků, které byly na Twitteru objeveny, byl i tweet s přesným zněním „#DobrýŽid je mrtvý Žid“ (ve francouzštině #UnBonJuif est un juif mort).

O celé situaci informovala francouzská agentura AFP v pátečním prohlášení, která dále zmiňovala, že Twitter vyslyšel a vyšel vstříc žádosti francouzských orgánů o předání antisemitských tweetů.

Příspěvků se na Twitteru objevilo hned několik v říjnu minulého roku. Twitter příspěvky smazal, jakmile na ně upozornil  a požádal o smazání Svaz židovských studentů Francie (UJEF). Kromě toho podal UJEF žádost k soudu o vydání konkrétních jmen těch, kteří za zmíněnými tweety stáli. Soud rozhodl v prospěch UJEF.

Dva měsíce po rozhodnutí soudu se Svaz židovských studentů Francie rozhodl žalovat Twitter a navrhoval pokutu 50 milionů dolarů (zhruba 995 milionů Kč) za to, že Twitter soudní rozhodnutí nerespektoval a jména útočníků nesdělil. Minulý měsíc však odvolací soud rozhodl, že Twitter musí jména bezpodmínečně poskytnout.

Twitter byl z žádosti o poskytnutí jmen poněkud zaskočený a zpočátku jeho představitelé byli zklamáni, jak sami uvedli, z průběhu celé kauzy. Dokonce zvažovali, že podají další odvolaní. To se však nakonec neudálo a Twitter nejenže poskytl seznam jmen, ale prohlásil, že společně s UJEF bude bojovat proti rasismu a antisemitismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *