Formát MP3 slaví – celých 20 let

Je tomu přesně 20 let, co se na světě objevil tento unikátní formát, spojený s přehráváním hudby. Zatímco ve svých počátcích nebudil přílišnou důvěru, nyní se najde jenom málokdo, kdo by o něm neslyšel. Postupem času totiž začal budit velký zájem, především díky své technologii komprese samotné hudby. Kdo byl v minulosti zvyklý na klasická CD, ten rázem objevil, že na jeden takový datový nosič se mu nevejde jenom jedno jediné album, ale díky formátu MP3 jich může být i několik desítek. Tedy pokud vám nevadila nutnost přehrání v PC, nikoliv v klasických přehrávačích.

Snaha o přehrávání formátů

I tomu se však snažila řada výrobců čelit a tak se postupem času na trhu začaly objevovat výrobky, které si dokázaly s MP3 formátem poradit. A ty logicky trhaly žebříčky prodejnosti. Primárně se jednalo hlavně o různá:

  • Autorádia
  • Standardní hudební přehrávače
  • Discmany

Vrcholem všeho byl ale MP3 přehrávač. Tedy jednoduché malé zařízení s pamětí, kam stačilo jednoduše nahrát dostatek hudby třeba na cesty. A tak není divu, že právě tyto prvky velmi rychle nahradily klasické discmany a jejich předchůdce, kam patřil walkman – v té době samozřejmě na kazety.

Dnes MP3 využívají i telefony

I klasické přehrávače ale začínají být poměrně výrazně vytlačovány, jelikož dnes dokáže jejich funkci dokonale suplovat i chytrý telefon. I do něho tak můžeme nahrát desítky různých interpretů a jejich alb a pouštět si je na cestách kdykoliv jenom chceme. Na druhou stranu stále je zde poměrně velké riziko krátké výdrže, díky čemuž klasické mptrojce jistě neodzvoní úplně.

V čem je formát unikátní?

Povídání o tomto formátu musíme jistě zakončit jeho charakteristikou. Využíván byl specielní algoritmus s označením ASPEC, který funguje na principu ztrátové komprese. Vlivem ní tak mohou být z hudby zcela vynechány zvuky, které lidské ucho stejně neslyší. A tím se podstatně sníží i velikost skladby.

Zdroj obrázku: freeimages.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *