Hackeři dnes umí ovládnout i automobily!

Když se mluví o počítačové bezpečnosti a různých útocích hackerů, máme na mysli především naše počítače, stejně jako třeba naše mobilní telefony, notebooky nebo tablety. Není to ale jediná oblast rizika, která existuje. Jenom málokoho by ale napadlo, že hackeři dnes umí ovládnout třeba automobil. Ano, i to je možné, především díky různým multimediálním systémům, které jsou dnes součástí většiny vozů.

Začalo to na konferenci SyScan

Ta už se sice konala v loňském roce, ale vrátit se k ní musíme. Proč? Jelikož i zde bylo k vidění zápolení týmů, které měly jeden jediný úkol – ovládnout automobil Tesla Model S. Nutno říci, že to se nikomu nijak uspokojivě nepovedlo, alespoň co do nabourání klíčových prvků vozu. Přesto nesmíme zapomenout na to, že se zkušeným hackerům podařilo ovládnout alespoň klakson vozu. Už to může být z hlediska bezpečnosti znepokojující zpráva.

Specialisté z IOActive aktuálně dominují

Tato společnost aktuálně pomáhá vyvíjet různé bezpečnostní systémy pro celou řadu oblastí. A právě automobily dnes nejsou výjimkou. I z toho důvodu tak přišli s doslova unikátní zprávou, jelikož se dokázaly nabourat do vozu Jeepu Cherokee. A zde rozhodně nezůstali jenom u klaksonu, jelikož by se dalo říci, že ho ovládli včetně několika klíčových funkcí. Mezi ty patří:

  • Brzdný systém vozu
  • Motorizace vozu
  • GPS modul vozu

Riziková místa? Multimediální a palubní systémy

Zajímavostí na celé akci je rozhodně to, že takto šel daný vůz ovládat prostřednictvím internetu, a to bez ohledu na geografickou polohu útočníka. A co bylo kritickým místem? Palubní systém Uconnect. Ostatně ten může být rizikem nejenom v autech, ale třeba i v letadlech. I ty se možná budou stávat majetkem hackerů. Ostatně na tuto možnost upozornil Chris Roberts, kterému se povedlo nabourat se přímo do řízení letadla. Jak? Opět přes multimediální systém.

Zdroj obrázku: freeimages.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *