Feedly zaujalo pozici nového krále

Zpráva o ukončení činnosti Readeru zaskočila především uživatele, ale i v samotném Googlu byli samotní zaměstnanci rozhořčeni z celé situace.

Důvod byl prostý. Pro giganta jako je Google nebyla služba Google Reader v celosvětovém měřítku tak hojně využívána, takže nemá smysl dále tuto službu provozovat a posouvat ji směrem dál. Mnoho lidí začalo používat jiné služby včetně sociálních sítí, které v tomto případě hrají nemalou roli.

Ředitel zmiňované služby také uvedl, že většina programátorů pracujících na této čtečce postupně přecházela do sektoru pro vývoj Google+, což poznamenalo i vývoj samotné čtečky. Mnozí si mohli všimnout, že za pár let se kromě nového designu nic nezměnilo. Z toho vyplývá, že rozhodnutí bylo předem plánované.

Začaly se hledat alternativy, které se do budoucna stanou nástupcem. Nicméně volba byla jasná. Služba s názvem Feedly se stala nejoblíbenější. Na druhou stranu je potřeba říci, že Feedly nevedlo urputné boje se svými konkurenty. Již při ohlášení konce Readeru bylo zřejmě, že Feedly vědělo vše předem. Tento kontroverzní názor potvrzoval i fakt, že většina zaměstnanců samotného Googlu začalo tuto službu doporučovat, včetně ředitele samotného Google Reader, který již hodinu po oznámení ukončení činnosti sdílel tento článek pomocí zmíněné služby.

První problémy se začaly ihned objevovat. Služba Feedly vznikla kolem roku 2008 a od té doby, díky převaze majoritního Google Readeru, nevěnovali vývojáři tolik času dalšímu vývoji. Tomu nasvědčoval fakt, že služba Feedly fungovala pouze pro prohlížeče Chrome a Firefox v podobě doplňku, ve kterém probíhala na pozadí synchronizace.

Další inovací byla vytvořená aplikace pro mobilní systém Android. V tu chvíli služba čítala kolem 2 miliónů uživatelů. Feedly umělo krásně migrovat veškerá data z Google Reader. Jenže 1. červenec, resp. konec služby Google Reader, se blížil, a tak si Feedly pořídilo vlastní servery včetně vlastních zdrojů. I díky jednoduchému přechodu no nový účet uživatelům nedávalo jediný důvod, proč nepřejít.

V současnosti má Feedly více než 3 miliony uživatelů a kolují spekulace, co bude dál. Tato služba je totiž startup, který dříve obdržel určitou částku, z níž se měl pokrýt rozvoj. Pokud se ale podíváme, Feedly momentálně nemá z čeho generovat zisky. Nabízí se tu možnost vložení reklam přímo do samotných feedů, nebo možnost placených PRO účtů bez omezení. Pokud by však ani na jednu možnost vedení Feedly nepřistoupilo, hrozí celé službě zánik z důvodu nedostatku finančních prostředků.

1 Komentář

  1. Václav Vařílek

    Služba Feedly, jako taková, je vcelku dobrá, používal jsem ji. Vesměs mám dobré zkušenosti, ale po chvíli jsem přešel na open-source alternativu http://tt-rss.org
    Dá se buďto hodit na normální webhosting, nebo na vlastní server… Na webhostingu není možná automatická aktualizace na pozadí, je nutné být přihlášen.. Na serveru beží vše na pozadí bez problému (nutný LAMP)

    Hlavně mě na Feedly vadila pomalost, tak kdo má tu možnost, je Tiny tiny RSS rozhodně lepší, a rychlejší… Plus není problém modifikovat, nebo používat Feedly skin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *