eRouška 2.0 už má přes půl milionu instalací. Autoři věří, že bude fungovat efektivněji

Projekt Chytré karantény je tu s námi již nějaký ten pátek a zatím sklízel spíše kritiku než ovace. V posledních týdnech však přišel s aktualizovanou verzí aplikace eRouška, která by konečně měla fungovat dle očekávání a poskytovat chytrou ochranu těm, kdo si ji nainstalují.

Pracovníci Chytré karantény uvedli, že novou verzi aplikace si stáhlo již přes půl milionu uživatelů. A to je přitom eRouška 2.0 dostupná teprve něco málo přes týden. Zároveň vývojáři poděkovali za zájem a vyzvali uživatele, aby aplikaci dále doporučovali v zájmu ochrany zdraví svého i svých blízkých.

Bude druhá verze oblíbenější?

Během jednoho dne požádalo celkem 18 lidí o speciální kód pro eRoušku. Když je takový kód do aplikace zadán, objeví se některým lidem zpráva, že se potkali s pozitivně testovaným. Platí to pro všechny kontakty, kde bylo setkání bližší než dva metry a trvalo alespoň 15 minut. Tehdy je totiž riziko nákazy již skutečně reálné a takový člověk je prostřednictvím své aplikace vyzván, aby bedlivěji sledoval svůj zdravotní stav a případně nastálou situaci řešil.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

První verzi aplikace si za celých 5 měsíců fungování stáhlo jen bezmála 270 tisíc lidí. To bylo rozhodně méně, než autoři projektu očekávali, a nenaplnili se tedy představy o tom, že by právě Chytrá karanténa pomohla občany chránit. Je ale dobré zdůraznit, že původní program fungoval zcela jinak. Jeho hlavním úkolem bylo fungovat jako prostředník pro hygieniky, kterým měl pomoci vyhledávat kontakty nakažených. Nová verze aplikace se spíše podobá anonymnímu varovnému systému pro občany.

Jak to funguje?

Aplikace běží na pozadí chytrého telefonu a prostřednictvím Bluetooth registruje zařízení v dosahu se stejnou aplikací. Data jsou zcela anonymní. Pokud je pak nějaký uživatel nakažený, dostane od hygieny unikátní kód, který zadá do aplikace, a ta pak upozorní všechny potenciálně ohrožené kontakty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *