Nokia získala zakázku na dodávku 5G technologií pro britskou BT

O 5G sítích se diskutuje již nějakou dobu a nyní konečně začínají projekty nabírat reálných rozměrů. Velký úspěch v tomto směru zaznamenala finská firma Nokia, který uzavřela kontrakt s největším britským telefonním operátorem BT. Bude tak jeho hlavním dodavatelem potřebných komponentů pro rozvoj sítí 5G.

Zakázka nemalých rozměrů

Nokia má do budoucna zabezpečit dodání základnových stanic a antén, které umožní telefonovat a přenášet data. Ze strany společností nebylo zveřejněna o jak velký kontrakt se jedná, ze zadání je ale patrné, že půjde o velký projekt za velké peníze. Nokia aktuálně provozuje síť BT v širším Londýně, oblasti Midlands a také na venkově. Právě na základě nové smlouvy s k tomu připojí ještě několik měst po celé Británii včetně Cambridge nebo Southamptonu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jeden hráč je ze hry

Nokia se k zakázce dostala mimo jiné i proto, že jí odpadl jeden významný konkurent. Ze hry byla totiž vyřazena čínská firma Huawei. Ze strany Británie bylo zdůvodnění prosté a kopíruje důvody, ke kterým se přiklání i jiné západní země. Jsou to zejména obavy o bezpečnost a riziko zneužívání informací. Kromě Nokie může z tohoto zákazu profitovat také švédský Ericsson.

I v ČR to bude mít Huawei těžké

Podobný přístup se uplatňuje i u nás. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) považuje technologie čínských firem Huawei i ZTE za riziko pro bezpečnost země i jejích obyvatel. Premiér Andrej Babiš také podepsal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, která stanovuje pro budování 5G sítí určitá pravidla. Například by se mělo zamezit neautorizovanému přístupu k osobním datům a hlavním cílem by mělo být zajištění bezpečnosti a soukromí občanů. 5G sítě mají zajistit rychlý a bezproblémový nástup bezdrátových technologií. Standard 5G nemá ale sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu, nicméně mají jej využívat třeba i chytré přístroje, které postupně pronikají i do českých domácností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *