Drony jsou rychlejší než sanitky a už úspěšně zachraňují životy ve Švédsku

Dron od Everdrone

Muž ze Švédska dnes žije především díky dronu. Jak je to možné? 71-letý muž dostal v prosinci při odhrnování sněhu infarkt a byl resuscitován blízkým lékařem poté, co dron přiletěl s defibrilátorem. Někdo, kdo má infarkt, potřebuje pomoc do 10 minut, aby přežil. Služba Emergency Medical Aerial Delivery (EMADE) společnosti Everdrone je navržena tak, aby poskytovala pomoc co nejrychleji – umožňuje dispečerům záchranářů poslat dron nesoucí zařízení do domu volajícího, čímž nastartuje proces záchrany života, než k nim sanitka dorazí.

Dron včas dodal defibrilátor

V tomto konkrétním případě pacienta trvalo tři minuty, než služba doručily defibrilátor domů. Přihlížející, který byl náhodou lékařem na cestě do zaměstnání, použil u pacienta AED. Dron byl vyvinut ve spolupráci s Centrem pro resuscitační vědu v Karolinska Institutet, SOS Alarm a Region Västra Götaland.

Dron od Everdrone

„Toto je vynikající příklad reálného světa, jak špičková technologie dronů Everdrone, plně integrovaná s nouzovým odesláním, může minimalizovat čas pro přístup k život zachraňujícímu zařízení AED,“ řekl generální ředitel Everdrone Mats Sällström.

Ve čtyřměsíční pilotní studii testující program EMADE služba získala 14 výstrah na infarkt, které by byly vhodné pro drony. Drony vzlétly ve 12 z těchto případů a 11 úspěšně dodalo defibrilátory. Sedm z těchto defibrilátorů bylo dodáno před příjezdem sanitky.

Fred Easyport AED

Podle Everdrone v Evropě ročně trpí srdeční zástavou asi 275 000 pacientů, přičemž přibližně 70 procent těchto zástav se vyskytuje v soukromém domě bez defibrilátoru na místě. Míra přežití se pohybuje kolem 10 procent .

V současné době může služba EMADE oslovit 200 000 švédských obyvatel. Společnost uvedla, že letos plánuje expanzi do dalších míst v Evropě.

Zdroj obrázků: Everdrone

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *