Cooler Master uvádí zdroje Silent Pro

Taiwanský výrobce je známý především výrobou počítačových skříní a chladičů, ale také zdrojů. Cooler Master uvádí na evropský trh další dva velmi tiché zdroje.

Nové zdroje sice nejsou úplně nové, již dříve byly dostupné v zemích Asie a Tichomoří (APAC), ovšem na starý kontinent se dostávají až nyní. Jde o dva zdroje (PSU – power supply unit) o příkonu 450 W a 550 W ze série Silent Pro Gold. Cooler Master své rozhodnutí rozšířit své portfolio PSU v Evropě zdůvodňuje tím, že Evropané obvykle dávají, oproti ostatním trhům zejména Severní Ameriky, přednost zdrojům s nižším příkonem, takže je očekáván také větší odbyt těchto modelů. Modely vyššího výkonu ze série Silent Pro jsou v ČR již delší dobu dostupné.

Oba zdroje se opírají o známé zdroje Aurum od FSP, zejména kvůli skupinovému regulování, které se řadí spíše do té průměrné kategorie. Nutno podotknout, že FSP stojí i za ne příliš kvalitními zdroji Fortron, těm je lepší se obloukem vyhnout. Zdroje Silent Pro Gold mají pětiletou záruku a certifikát 80 Plus Gold garantující následující:

  • pro zatížení 20%, účinnost 88%
  • pro zatížení 50%, účinnost 92%
  • pro zatížení 100%, účinnost 88%

Cooler Master Silent Pro

Cooler Master odstranil původní multi-rail design od FSP a rozhodl se pro single-rail design s použitím jen kvalitních japonských kondenzátorů, jež vydrží větší proudy a teploty. Pro objasnění – multi-rail (animace zde) používá více 12V větví, FSP Aurum (také 80 Plus Gold) konkrétně používá 3 větve o celkovém maximálním proudu 100 A (součet větví). Oproti tomu single-rail (animace zde) používá pouze jednu 12 V větev.

O tom, co je lepší, se neustále vedou diskuse. Je lepší mít například 4 větve, kde každou protéká 10 A, nebo jednu větev s 40 A? U 40 A je to vcelku jedno, ale při vyšších proudech je single-rail bezpečnější (nižší namáhání 1 větve = nižší teploty, atp.). Ještě jedna informace, u multi-rail je každá větev sledována odděleně, takže pokud 1 větev překročí 10 A, zdroj se vypne. U single-rail je vše dohromady, pokud celkový proud překročí 40 A, zdroj se vypne. Single-rail je lepší např. pro přetaktování, oproti multi-rail totiž nedochází k přetěžování určité větve.

Pokud se ale vrátíme ke zdrojům Silent Pro Gold od Cooler Master, zbývá jen dodat, že jejich cena je stanovena na 60 € (zhruba 1 550 Kč) za 450 W verzi a 70 € (zhruba 1 800 Kč) za výkonnější 550 W verzi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *