Co je fenomén FOBO a jak se mu vyhnout?

Co je FOBO?

Po fenoménu FOMO přichází další. Co znamená zkratka FOBO, koho může tento jev ohrozit a jak se mu nejlépe vyhnout? Máme pro vás několik zaručených tipů.

FOBO není FOMO

Před lety proběhl médii pojem FOMO, který vznikl z prvních písmen anglického Fear Of Missing Out a do češtiny se dá přeložit jako Strach z toho, že vám něco uteče. Tento druh úzkosti se ve společnosti vyskytoval od nepaměti, ale vznik sociálních sítí ho výrazně zhoršil a rozšířil. Protože je moderní doba skutečně velmi rychlá, FOMO bylo vystřídáno novým fenoménem, který se jmenuje FOBO. Opět pochází z anglického výrazu, ale tentokrát ze slov Fear Of Better Option. V češtině tedy FOBO znamená Strach z lepších možností.

Kdy se může objevit FOBO?

Tento syndrom se u vás třeba již někdy v minulosti objevil. Vyskytnout se může v každodenním životě a v celé řadě situací. Příkladem může být nákup v supermarketu, který vám trvá mnohem déle než obvykle, protože stojíte u stojanu a nemůžete se rozhodnout, který produkt si vybrat. Nebo si plánujete dovolenou, ale nejste schopni se rozhodnout, do jakého hotelu se chcete podívat. Strach ze špatného rozhodnutí nás zkrátka obklopuje skutečně neustále a někdy je těžké se mu vyhnout.

Těžká životní rozhodnutí

Jenomže nejsou to jen každodenní rozhodnutí, která vám může FOBO zkomplikovat. Skutečný problém totiž nastává v situaci, kdy stojíte před důležitým životním rozhodnutím. Najednou můžete být naprosto paralyzováni strachem a rozhodováním o své budoucnosti můžete strávit i celé dny. Přestože vás nová výzva láká, nechcete se zároveň vzdát ani svého starého života. Nakonec se můžete dostat až do takového stavu, že si přejete, aby za vás toto důležité životní rozhodnutí udělal raději někdo jiný.

Strach z rozhodování tu s námi byl vždy

Stejně jako FOMO, také FOBO se v naší společnosti objevuje již od úplných počátků civilizace. Bohužel ale platí to stejné, jako u strachu z toho, že něco zameškáte – čím více možností máme, tím nerozhodnější jsme. Nebřeberné možností věcí, ze kterých si můžete vybrat, vám totiž nakonec život neusnadňuje, ale naopak ještě více komplikuje.

Jak se vymanit ze strachu z rozhodování?

Stojíte před nějakým rozhodnutím, ale začali jste o své volbě přemýšlet až příliš, takže jste paralyzováni a nevíte, kudy kam? Abyste se tomuto scénáři příště vyhnuli, snažte se rozhodnutí dělat na základě intuice a když je to možné, volby rovnou eliminujte. Toto pravidlo se dá jednoduše uplatnit v domácnosti:

  • Máte oblíbené značky potravin, kosmetiky a čistících produktů? Pokud fungují a je na ně spolehnutí, neměňte je za nové a zůstaňte věrní tomu, co znáte.
  • Víte, v jakém oblečení se cítíte dobře a jaké barvy vám sluší? I toto můžete využít ve svůj prospěch a nakupovat si pouze oděvy, které máte vyzkoušené a v barvách, o kterých víte, že vám sluší.

Když se náhodou dostanete do situace, ve které se nebudete moci rozhodnout, můžete vsadit na zaručenou metodu sepsání plusů a mínusů. Někdy je také tou nejlepší volbou ta nejjednodušší. Kdyby se totiž nakonec ukázalo, že jste se přeci jen rozhodli špatně, nebudete svého rozhodnutí tolik litovat, protože budete vědět, že vás nestálo příliš úsilí ani času.

Nenechte se rozhodnutími, která musíte činit pravidelně, rozhodit a naopak se jim postavte čelem. Je-li to možné, vsaďte na možnost, kterou máte vyzkoušenou, případně se vydejte tou nejsnazší cestou. Propadnete-li paralýze, sepište si seznam pro a proti a na jeho základě učiňte konečné rozhodnutí. Čím méně času budete trávit rozhodováním, tím budete šťastnější.

Zdroj textu:

Zdroj foto: www.e-bezpeci.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *