Apple ukončil práci na projektu Titan. Elektroaut se tak nedočkáme

Společnost Apple patří k firmám s nejvyšší tržní hodnotou na světě a jejich produkty jsou celosvětově známé. V únoru ale došlo k ukončení projektu Titan, což znamená, že elektroaut od Applu se nedočkáme.

Elektromobily od Applu? Jejich vývojem strávila společnost 10 let

V roce 2014 započal výzkum a vývoj s kódovým označením Projekt Titan. V jeho rámci se řada zaměstnanců společnosti Apple zabývala vývojem elektroautomobilů, kterým by se pravděpodobně říkalo Apple iCar. Na konci února ale vyšlo prohlášení, že zaměstnanci, kteří na projektu pracovali, byli přesunuti do sekce zaměřující se na umělou inteligenci. O tom, že byla práce na projektu definitivně ukončena, informovala agentura Bloomberg. Celkem se mělo vývoji elektrovozu věnovat dva tisíce lidí. Zda budou někteří z nich propuštěni, se ale neví.

Spolupráce s firmami Hyundai i Toyota

Celý Projekt Titan byl zahalen tajemstvím a na veřejnost se čas od času dostaly pouze útržky informací. Například zprávy o tom, že na vývoji automobilů spolupracuje společnost Apple s automobilkami Hyundai a Toyota.

Apple jako konkurent Tesly

Další zprávy, které se dostaly do médií, hovořily o tom, že elektromobily Apple by měly konkurovat společnosti Tesla. Dokonce snad došlo i k sestrojení prototypů a také testovacím jízdám na silnicích. Ovšem původní plán společnosti byl mnohem troufalejší. Firma Apple se chtěla pokusit sestavit luxusní automobily, které by byly samořídící.

Velké sousto pro společnost a kritický bod ve vývoji

Jak se ale ukázalo, bylo to pro společnost větší sousto, než si původně myslela. Od svého původního záměru tak musela upustit a vydat se trochu jinou cestou. Kritický bod ve vývoji nastal v únoru a společnost tak stála před rozhodnutím, zda v pracích na projektu pokračovat nebo ho ukončit.

Plánované uvedení elektromobilu na trh

Společnost Apple plánovala uvedení své vlastní řady elektromobilů nejdéle do roku 2028. Jenomže ani to se neobešlo bez řady ústupků, které musela firma udělat. Původně se totiž předpokládalo, že by byl elektrovůz Apple uveden v rámci autonomních vozidel na úrovni čtyři. Čím více se ale blížilo datum plánovaného uvedení, tím jasnější bylo, že maximální úrovně, které vozy do té doby  dosáhnou, bude dvojka.

Pro lepší pochopení toho, jak moc velký ústupek by musela společnost Apple podstoupit, je dobré vědět, že rozlišujeme celkem šest úrovní autonomních vozů. Ta nejvyšší, označená číslem pět, označuje plně autonomní vozy.

Kolik byste za Apple Car zaplatili?

I přesto, že je Projekt Titan již u ledu, dostaly se na veřejnost informace o tom, kolik měl model Apple iCar stát. Poslední odhady počítaly s cenou 100 000 dolarů, což je v přepočtu přibližně 2,3 milionu korun. I při této ceně si ale společnost nebyla jistá tím, zda by vozidlo dosáhlo ziskové marže, na kterou jsou u svých ostatních produktů zvyklí.

Jak se ukončení projektu podepsalo na akciích Applu?

Jak se ukázalo, ukončení Projektu Titan bylo správným krokem, protože po oznámení se akcie společnosti vyhouply nahoru. Investoři tak asi ocenili, že se firma bude dál věnovat tomu, v čem je výjimečná a výrobu elektrovozů přenechá jiným.

Přestože vývoj autonomních elektromobilů značky Apple byl ukončen, rozhodně to neznamená, že firma nějak strádá a nepřinese svým zákazníkům nové produkty. Místo vývoje elektrovozů se více zaměří na virtuální realitu. Prvním produktem z tohoto odvětví jsou Apple Vision Pro, virtuální brýle po kterých je ohromná poptávka.

Zdroj textu: www. forbes.cz, www.novinky.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *