Brazílie zastaví prodej iPhonu, dokud Apple nepřipojí nabíječku

Nabíječka iPhonu.

Brazilské ministerstvo spravedlnosti udělilo společnosti Apple pokutu 2,3 milionu dolarů a zastavilo prodej iPhonu 13, dokud společnost znovu nezahrne nabíječku do krabice. Apple přestal zahrnovat nabíječku nebo sluchátka EarPods do balení iPhone počínaje iPhonem 12 v říjnu 2020 s tím, že tento krok je lepší pro životní prostředí. Tato změna měla Applu pomoci dosáhnout cíle 100% uhlíkově neutrální stopy do roku 2030.

Nepochopitelné rozhodnutí

Přebytečné nabíječky nebo sluchátka vytváří obrovské množství elektronického odpadu a zatímco v Evropě je odstranění nabíječky z krabice vítaným krokem, Brazílie se na to dívá zcela opačně, jako kdyby bylo cílem zákazníka poškodit a ošidit. Brazílie byla od začátku proti tomuto kroku a iPhone 13 není výjimkou.

„Uplatnění pokuty ve výši 12 274 500 R$ (dvanáct milionů dvě stě sedmdesát čtyři tisíc pět set reálů), zrušení registrace smartphonů značky iPhone uvedených na trh od modelu iPhone 12 a okamžité pozastavení dodávek všech smartphonů značky iPhone, bez ohledu na model nebo generaci, bez nabíječky baterií,“ stojí v příkazu zveřejněném v Úředním věstníku Unie.

Nabíjení iPhonu.

Ministerstvo spravedlnosti pokutu hned neuplatní. Pokročí vpřed, pokud bude mít podezření, že se Apple pokusil obejít zákaz prodeje a neočekává se, že by ho zahrnoval iPhone 14. Brazílie uložila podobnou pokutu Applu v roce 2021 od regulátora ochrany spotřebitele Procon-SP. V té době byla uložena pokuta ve výši 10 546 442 R$ (1,9 milionu $) spolu s obviněním z klamavé reklamy. Agentura tvrdila, že Apple prodával zařízení s továrními vadami a neopravoval zařízení v záruce.

Apple tehdy nedokázal přesvědčit regulátora svým argumentem, že nezahrnout nabíječku do krabice od iPhonu je pro životní prostředí lepší a že většina spotřebitelů již nabíječku má. Apple byl nakonec nucen zahrnout nabíječky do balení iPhone 12 prodávaných v brazilském státě Sao Paulo.

Obrázky: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *