Autonomní umělá inteligence může pomoci v oblasti rentgenových snímků

Kostlivec a rentgen

Umělá inteligence se využívá ve stále větším množství odvětví a zdravotnictví není výjimkou.

Nástroj umělé inteligence, který čte rentgenové snímky hrudníku bez dohledu radiologa, získal nedávno regulační povolení v Evropské unii – první pro plně autonomní lékařskou zobrazovací AI, uvedla společnost s názvem Oxipit v prohlášení. Je to velký milník pro umělou inteligenci a pravděpodobně bude sporný, protože radiologové strávili posledních několik let tím, že se snažili plně automatizovat části své práce.

Nástroj ChestLink

Nástroj nazvaný ChestLink snímá rentgenové snímky hrudníku a automaticky odesílá pacientům zprávy o těch, které považuje za zcela zdravé, bez jakýchkoliv abnormalit. Všechny snímky, které nástroj označí jako potenciální problém, jsou odeslány radiologovi ke kontrole. Většina rentgenů v primární péči nemá žádné problémy, takže automatizace procesu těchto skenů by mohla snížit pracovní zátěž radiologů, uvedl Oxipit v informačních materiálech.

Kontrola rentgenů už by mohla být prováděna umělou inteligencí.

Tato technologie má nyní v EU certifikaci značky CE, která signalizuje, že zařízení splňuje bezpečnostní normy. Certifikace je podobná schválení Food and Drug Administration (FDA) ve Spojených státech, ale má mírně odlišné metriky: získání značky CE je méně obtížné, je rychlejší a nevyžaduje tolik hodnocení jako povolení FDA. FDA zjišťuje, zda je zařízení bezpečné a účinné, a má tendenci žádat od výrobců zařízení více informací.

Podle FDA není nástroj připraven pro klinické použití

Mluvčí Oxipitu Mantas Miksys řekl, že společnost plánuje podat žalobu také FDA. FDA již dříve schválila autonomní zařízení AI, počínaje nástrojem, který dokáže detekovat oční problémy související s cukrovkou v roce 2018 (stejný nástroj získal značku CE v roce 2013 ). Autonomní radiologická zařízení jsou však kontroverznější. Profesní organizace se proti této myšlence vyslovily: American College of Radiology a Radiologická společnost Severní Ameriky zveřejnily v roce 2020 společný dopis po workshopu FDA o umělé inteligenci v lékařském zobrazování, v němž uvedly, že autonomní AI není připravena pro klinické použití. Doposud byly programy umělé inteligence příliš nekonzistentní a často nefungovaly tak dobře na skupinách pacientů mimo původní prostředí, ve kterém byly zabudovány.

Oxipit ve svém prohlášení uvedl, že ChestLink neudělal během pilotních programů na více místech žádné „klinicky relevantní“ chyby. Když bude zaveden do nového prostředí, společnost uvedla, že by měl nejprve proběhnout audit stávajících zobrazovacích programů. Poté by měl být nástroj po určitou dobu používán pod dohledem, než začne pracovat autonomně.

Společnost v prohlášení uvedla, že očekává, že první zdravotnické organizace budou používat autonomní nástroj do roku 2023.

Zdroj obrázků: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *