Apple čelí podezření z klamání spotřebitele. O co přesně jde ale zatím není jasné

Společnost Apple si zakládá na své dobré pověsti. Moc dobře ví, že je to základ úspěchu a že i drobné škobrtnutí může mít zásadní vliv na prodej. Přesto se Apple stal terčem vyšetřování, a to kvůli údajnému klamání spotřebitelů.

Má jít o vyšetřování vedené texaským generálním prokurátorem. Z dostupných dokumentů je patrné, že Texas by mohl amerického technologického giganta žalovat kvůli „porušování texaských zákonů o klamavých obchodních praktikách“. Nelze však zatím zjistit, o co konkrétně by se mělo jednat.

Jde o skandál se zpomalováním?

Řada expertů i laiků si tedy nyní láme hlavu s tím, o co by mohlo jít. Jako první se určitě nabízí vyšetřování kauzy se zpomalováním iPhonů se starší baterií. To se odhalilo na počátku roku 2020 a Apple již zkraje února musel zaplatit pokutu ve výši 25 milionů eur. Tu měl nařízenou od francouzského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) právě kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů. Měsíc na to následovala pokuta i od amerických institucí ve výši 500 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 11,4 miliardy korun. Ale u Applu nejde primárně o peníze, jako spíše o zachování dobré pověsti – a tento skandál ji sice pošramotil, ale ne nějak zásadně.

Pomalý, ale nevypne se

O co šlo? Výrobce začal zpomalovat iPhony se starší baterií už na konci roku 2017, a to zcela záměrně. Operační systém iPhonů je totiž schopný sám vyhodnotit stav akumulátoru, a snaží tak zabránit neočekávaným vypnutím. Jestliže tedy baterie není v dobré kondici, snižuje mobil postupně svůj výkon tak, aby nebyl uživatel omezován ve svých činnostech. Uživatelům se tedy sice telefon náhodně nevypne, ale zato musí počítat se ztrátou výkonu, která rozhodně není příjemná.

Problém byl především v tom, že Apple o této funkci dostatečně neinformoval uživatele. Ti se pak snadno mohli domnívat, že jsou jejich přístroje prostě jen staré a potřebují vyměnit za přístroj nový – což mohlo potenciálně vést k nákupu nových Apple produktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *