O2 podala stížnost na aukci 5G sítí. Bude ji řešit Evropská komise

V souvislosti s plánováním 5G sítí se začínají objevovat první mráčky na obloze. Společnost O2 podala tento týden stížnost k Evropské komisi kvůli podmínkám chystané aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Podmínky stanovené ČTÚ se přitom nemění poprvé. Poslední úprava letos v červnu se ale zřejmě společnosti O2 nelíbí natolik, že neváhala a adresovala své připomínky přímo Komisi.

S podmínkami nesouhlasí i další operátoři

Není ale sama. Prakticky ihned po zveřejnění se proti novým podmínkám ozval Vodafone. Především změnu vyhrazení kmitočtů vnímá jako zásadní změnu koncepce aukce. Tyto podmínky prý také výrazně vybočují z regulační praxe v Evropě. Nové podmínky mají ještě více prohloubit negativní signály pro investice do kapacitních, spolehlivých a odolných mobilních sítí. Tyto velmi nestandardní podmínky prý odrazují operátory, a i případné nové zájemce o vstup na český trh.

Podmínky povedou k zaostávání české ekonomiky

Přitom je jasné, že mobilní síť je velmi přínosná, a to i v hůře dostupných oblastech venkova, kde navíc může hrát zásadní úlohu při řešení nepříznivých životních situací. Podmínky aukce podle odborníků velmi pravděpodobně způsobí zaostávání České republiky v budování 5G sítí, což nevyhnutelně povede ke zpomalení digitalizace ekonomiky ve srovnání s vyspělými zeměmi EU.

Námitky nepomohly, ke Komisi míří stížnost

Jelikož nebylo námitkám nijak vyhověno a ČTÚ, se dokonce odmítl k nesouhlasu vyjadřovat, podalo O2 stížnost k Evropské komisi kvůli podmínkám chystané aukce. Společnost především trvá na odstranění retroaktivity, zamezení možnosti spekulativního chování v průběhu aukce a zvýšení přídělů. Jen tak bude možné budovat gigabitovou společnost, jak to současný vývoj a trendy ve společnosti vyžadují. Zástupci ČTÚ zatím však nijak nereagovali. Jelikož jde však stížnost až na evropskou úroveň, budou se s ní muset dříve nebo později nějak vypořádat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *