Huawei má namále. Hrozí, že dodávku čipů zastaví i SMIC

Bude mít Huawei z čeho vyrábět své produkty? Tuto otázku si jistě klade nejeden z nás, kdo sleduje dění posledních týdnů. Poté co Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) oznámila, že se chystá se společností Huawei ukončit spolupráci kvůli americkým sankcím, spekuluje se o stejném kroku i u druhého čipového giganta Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). Nic nebylo zatím oficiálně potvrzeno, ale Huawei musí mít z takového vývoje událostí jistě docela nahnáno.

Bez čipů to nepůjde

Huawei si sice vyrábí vlastní mobilní procesory Kirin v rámci své dceřiné společnosti, ale kapacity nejsou pro výrobu dostatečné. Bez čipů se navíc neobejdou jen mobilní zařízení, ale také například součástky pro výrobu sluchátek či síťové infrastruktury. Žádné elektronické zařízení nebude bez čipů funkční.

Jelikož je poptávka po nich tak vysoká, měl Huawei nasmlouvané zakázky i v dalších továrnách. Jenže nyní se začíná situace komplikovat, protože právě kvůli americkým sankcím přišel o jednoho z klíčových dodavatelů, společnost TSMC. Tento tchajwanský čipový gigant přestal objednávky Huawei přijímat již 15. května, od září bude tedy Huawei zcela bez tohoto zdroje. Pokud by nyní Huawei přišel i o dodávky od SMIC, mohl by se dostat do skutečně vážných problémů. Je tedy pravděpodobné, že nyní bude se společností horečně vyjednávat a hledat nějaké řešení.

Mobily bez podstatných aplikací

Americké sankce se navíc netýkají pouze Huawei, ale také její dceřiné značky Honor. Právě z toho důvodu se už od loňského května tyto modely nabízí s osekanou verzí operačního systému Android. Uvalené embargo totiž zakazuje u nových přístrojů používat některé programy společnosti Google. V takových mobilech nefungují třeba oblíbené mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube nebo obchod s aplikacemi Google Play. Huawei se snaží nahradit tyto aplikace vlastními alternativami, ale je jasné, že pro řadu zákazníků je právě toto nepřekonatelný problém. Kvůli sankcím také některé státy vyřadily Huawei z výstavby 5G sítí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *